Ethno Port 2015 - w Poznaniu rusza festiwal world music
11 czerwca rozpoczyna się jeden z najważniejszych letnich festiwali muzycznych w stolicy Wielkopolski. W tym roku będzie można posłuchać muzyków m.in. z Mali, RPA, Mauretanii i Peru.
W tym roku Ethno Port odbędzie się już po raz siódmy. Pierwsze edycje odbywały się w starym korycie Warty, ale od kilku lat muzyczną areną festiwalu jest Centrum Kultury Zamek, gdzie muzyki będzie można posłuchać aż na trzech różnych scenach. Jedna znajdzie się na pokrytym murawą parkingu od strony ulicy Święty Marcin (Scena na Trawie), druga na Dziedzińcu Zamkowym, a trzecia w Sali Wielkiej.
- Każda z tych scen jest inna, każda ma swój klimat i braliśmy to pod uwagę przy budowaniu programu - wyjaśnia Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu.
Co istotne, wstęp na koncerty odbywające się na parkingu będzie bezpłatny. W czwartek, 11 czerwca o godz. 20.30 wystąpi tu Bassekou Kouyaté – malijski muzyk grający na ngoni, tradycyjnym afrykańskim instrumencie szarpanym uważanym za praprzodka banjo.
To tylko jeden z zakątków świata, którego muzykę będzie można usłyszeć podczas tegorocznego festiwalu. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi m.in. Noura Mint Seymali – najbardziej znana wokalistka Mauretanii, która swoje niezwykłe możliwości głosowe dopełnia wirtuozerską grą na dziewięciostrunowej harfie ardine, instrumencie, na którym grają wyłącznie kobiety.
Ethno Port to też okazja, aby po raz pierwszy usłyszeć w naszym kraju muzykę tworzoną przez Cumbia All Stars – zespół złożony z ośmiu muzyków, którzy w latach 70. tworzyli legendarne zespoły grające peruwiańską wersję kolumbijskiej cumbii, zwaną Peruvian Cumbia.
Podczas festiwalu wystąpi też Cedric Watson, który wspólnie z zespołem Bijou Creole odkrywa korzenie muzyki Luizjany, czerpiąc z tradycji zniewolonych ludów Afryki. Watson czterokrotnie był nominowany do Nagrody Grammy.
Szczególnie ciekawie zapowiadają się wspólne występy muzyków z różnych regionów świata łączących inspiracje różnymi tradycjami muzycznymi. Catrin Finch to jedna z najbardziej cenionych na świecie harfistek, która wystąpi na scenie w duecie z Seckou Keitą – wirtuozem kory, zachodnioafrykańskiej harfy.
Innym przykładem jest projekt uKanDanz - efekt spotkania francuskiego kwartetu instrumentalnego z etiopskim wokalistą Asnake Guebreyesem z Addis Abeby. Ich wspólny repertuar to intensywne i mocne kompozycje, będące mieszanką energetycznego rocka, jazzowej improwizacji i ducha etiopskich tradycyjnych pieśni.
Podczas Ethno Portu nie zabraknie oczywiście polskich zespołów. Wystąpią m.in. Masala Soundsystem, Lautari, Čači Vorba, Kapela Maliszów i Oleś Brothers & Jolios Skordias.
Festiwal potrwa od 11 do 14 czerwca. Szczegółowy program oraz informacje o biletach można znaleźć na stronie www.ethnoport.pl.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .