Trwa ładowanie...
dixdisv
15-02-2003 07:55

Etchegaray u Husajna


Specjalny wysłannik Watykanu do Bagdadu, kardynał Roger Etchegaray został w sobotę rano przyjęty przez irackiego lidera Saddama Husajna - podała agencja France Presse.

dixdisv
dixdisv
Kardynał Roger Etchegaray (AFP)
Źródło: Kardynał Roger Etchegaray (AFP)

Dyplomatyczne źródła, na jakie powołuje się agencja, nie podały szczegółów spotkania, które rozpoczęło się o godzinie 8.30 lokalnego czasu (6.30 czasu polskiego). Wcześniej w Watykanie zapowiadano, że kardynał przekaże Saddamowi Husajnowi osobisty list od Jana Pawła II.

Papieski wysłannik, przebywający od wtorku w Iraku, podkreślał przed wyjazdem w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego, że celem jego misji jest zażegnanie groźby otwartego konfliktu z Irakiem i że "trzeba wierzyć" w możliwość pokojowego rozstrzygnięcia obecnego kryzysu.

Kardynał w środę spotkał się już w Bagdadzie z wiceprezydentem Iraku Tahą Jasinem Ramadanem i wicepremierem Tarikiem Azizem, który w czwartek rozpoczął wizytę we Włoszech.

dixdisv

Jan Paweł II przyjął w piątek na półgodzinnej audiencji wicepremiera Iraku. Tarik Aziz następnie rozmawiał też z sekretarzem stanu kardynałem Angelo Sodano oraz z watykańskim ministrem spraw zagranicznych abp. Jean Louis Tauranem.

Podczas rozmowy w bibliotece papieskiej Aziz przekazał Janowi Pawłowi II list od Saddama Husajna. Papież, jak poinformowało Radio Watykańskie, zaapelował do władz Iraku o nasilenie współpracy z ONZ, wskazując na niemożliwe do przewidzenia skutki ewentualnego konfliktu zbrojnego. Papież powtarzał wielokrotnie w ostatnich dniach, że każda nowa wojna z Irakiem byłaby "porażką ludzkości".

Radio Watykańskie komentując wizytę Aziza u papieża podkreśliło: Stolica Apostolska "jest zdecydowana zaangażować na rzecz pokoju cały swój autorytet".

Piątkowa wizyta Tarika Aziza w Watykanie była już czwartym jego spotkaniem z Janem Pawłem II. Poprzednio papież udzielił audiencji Azizowi w 1994, 1995 i 1998 roku. Tematem rozmów były wówczas przede wszystkim możliwości zniesienia międzynarodowego embarga nałożonego na Irak po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku, wojnie, której Watykan był zdecydowanie przeciwny. Jan Paweł II wielokrotnie występował przeciwko tym sankcjom, które - co podkreślał - dotykają przede wszystkim cywilnych mieszkańców kraju.

W sobotę wicepremier Iraku, który jest chrześcijaninem (nestorianinem), udaje się do Asyżu, by modlić się w bazylice św. Franciszka. (an)

dixdisv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dixdisv
Więcej tematów