Etat maj 2023. Więcej wolnego dzięki majówce
Już wkrótce kolejny długi weekend w 2023 r. Dodatkowe dni wolne będą spowodowane dwoma świętami ustawowymi, które wypadają na początku maja. Ile - w związku z nimi - wyniesie wymiar pracy w piątym miesiącu roku?
17.04.2023 10:54
Majówka 2023 wypada wyjątkowo korzystnie - osoby, które odpowiednio zaplanują urlop, mogą cieszyć się aż dziewięcioma dniami wolnymi. Dwa z nich będą stanowić dni ustawowo wolne, które wypadają 1 oraz 3 maja.
Dni pracujące w maju. Trzy święta ustawowo wolne
Jak wskazuje kalendarz dni pracujących na 2023 rok, osoby zatrudnione w standardowym wymiarze pracy, w maju będą musiały przepracować 168 godzin, co przekłada się na 21 dni roboczych. Wolnych będzie natomiast 10 dni - cztery weekendy oraz dwa dodatkowe dni ustawowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz majówki, w piątym miesiącu roku wypada jeszcze jedno święto, zwalniające pracowników z obowiązku wykonywania czynności zawodowych. To Zesłanie Ducha Świętego, nazywane w Polsce Zielonymi Świątkami. Uroczystość ta wypada jednak w niedzielę 28 maja, a więc w dniu, który dla wielu osób jest czasem wolnym.
Dni wolne w maju. Jak zaplanować majówkę 2023?
Weekend majowy w 2023 roku trwa standardowo trzy dni. 1 maja wypada bowiem w poniedziałek, przedłużając ostatni weekend kwietnia. Aby zyskać dodatkowy odpoczynek, wystarczy jednak zdecydować się na wybranie jednego dnia z puli urlopowej. Wszyscy, którzy otrzymają wolne 2 maja, będą mogli cieszyć się aż pięciodniowym weekendem, wypadającym pomiędzy 29 kwietnia a 3 maja.
Na jeszcze dłuższe wolne mogą natomiast liczyć osoby zatrudnione, które zdecydują się wybrać z puli urlopu trzy dni: 2, 4 oraz 5 maja. Wówczas - wraz z weekendami - można zyskać aż dziewięć dni wolnego, pomiędzy 29 kwietnia a 7 maja włącznie.
Czas pracy 2023. W tym roku czeka nas jeszcze 9 świąt ustawowo wolnych
Regulacje dotyczące uroczystości ustawowo wolnych od pracy zawiera ustawa z 1951 roku. Zgodnie z jej treścią, w ciągu roku wypada 13 świąt, podczas których większość pracowników jest zwolnionych z obowiązków zawodowych. W tym roku pozostało jeszcze dziewięć dni ustawowo wolnych. Są nimi:
- Święto Pracy (poniedziałek, 1 maja)
- Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa, 3 maja)
- Zielone Świątki (niedziela, 28 maja)
- Boże Ciało (czwartek, 8 czerwca)
- Wniebowzięcie NMP/Święto Wojska Polskiego (wtorek, 15 sierpnia)
- Wszystkich Świętych (środa, 1 listopada)
- Narodowe Święto Niepodległości (sobota, 11 listopada)
- pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek, 25 grudnia)
- drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek, 26 grudnia).
Co ważne, tylko za jedno z wymienionych świąt wypadających w weekend pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny. Chodzi o Narodowe Święto Niepodległości, które wypada w sobotę.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.