Trwa ładowanie...

Estończycy wytypowali kandydatów na prezydenta

• - Estońscy parlamentarzyści zatwierdzili trójkę kandydatów na stanowisko prezydenta kraju - następcy obecnego szefa państwa Toomasa Hendrika Ilvesa

• Jego druga i zarazem ostatnia kadencja kończy się w październiku

• Kandydatami są: była minister edukacji Mailis Reps, przewodniczący Zgromadzenia Państwowego (parlamentu) Eiki Nestor i były kanclerz sprawiedliwości Allar Joks

Share
Estończycy wytypowali kandydatów na prezydenta
Źródło: AFP, Fot: FREDERICK FLORIN
d2b7vj9

Komisja wyborcza zarejestrowała w niedzielę kandydatów. Są to była minister edukacji Mailis Reps, przewodniczący Zgromadzenia Państwowego (parlamentu) Eiki Nestor i były kanclerz sprawiedliwości Allar Joks; kanclerz sprawiedliwości to w Estonii niezawisły urzędnik sprawujący nadzór nad zgodnością ustawodawczych i wykonawczych aktów władzy państwowej i samorządów lokalnych z konstytucją i ustawami.

Aby znaleźć się wśród pretendentów do fotela prezydenckiego, każde z trójki kandydatów musiało otrzymać poparcie co najmniej 21 deputowanych w liczącym 101 posłów parlamencie.

d2b7vj9

Obserwatorzy polityczni utrzymują, że jest mało prawdopodobne, by któreś z trojga kandydatów uzyskało niezbędną większość dwóch trzecich głosów (68) w pierwszym głosowaniu, które odbędzie się w poniedziałek, toteż niezbędne mogą się okazać druga i trzecia tura we wtorek.

Gdy nikt z kandydatów nie uzyskuje niezbędnej liczby głosów w dwóch turach głosowania, a także w dogrywce między kandydatami, którzy uzyskali największą liczbę głosów, prezydenta wybiera 335-osobowe Kolegium Elektorskie. Składa się ono poza deputowanymi z przedstawicieli organów samorządowych. Do zwycięstwa podczas tego głosowania wystarczy kandydatowi poparcie zwykłej większości.

Prezydent Estonii jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję; nikt nie może zostać wybrany na więcej niż dwie kolejne kadencje. Szef państwa pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Do jego nielicznych prerogatyw należy mianowanie premiera; jeżeli dwóch kolejnych kandydatów nie uzyska akceptacji parlamentu lub nie zdoła stworzyć rządu, prawo zgłoszenia kandydata przejmuje parlament.

Zobacz także: Amerykańskie samoloty lądują na estońskiej autostradzie

d2b7vj9

Podziel się opinią

Share
d2b7vj9
d2b7vj9
Więcej tematów