WP

Episkopat krytykuje "nowy" rozdział Kościoła od państwa. "Nieporozumienie"

Dyskusja na temat konieczności wprowadzenia rozdziału Kościoła od państwa to nieporozumienie - uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP podkreśla, że rozdział jest zagwarantowany w konstytucji, jak i w Konkordacie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nie rozumie dyskusji nt. rozdziału Kościoła od państwa
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nie rozumie dyskusji nt. rozdziału Kościoła od państwa (Forum, Fot: Krystian Maj)
WP

Stanisław Gądecki w komunikacie zamieszczonym na stronie Episkopatu zwraca uwagę, że trudno mówić o rozdzieleniu czegoś, "co nigdy nie było zjednoczone". Ma tu na myśli Kościół i państwo polskie. Jego zdaniem relacje te można określić mianem "przyjaznej separacji".

Są jednak inne modele. Gądecki wśród przykładów wymienia porewolucyjną Francję, czy Rosję Sowiecką. "(...) religia jest sprawą prywatną jednostki, a w związku z tym nie ma ona dostępu do sfery publicznej" - czytamy.

WP

Gądecki cytuje Jana Pawła II

Przewodniczący Episkopatu przywołuje w tym kontekście słowa św. Jana Pawła II. W czasie pierwszej pielgrzymki do wolnej Polski, papież powiedział, że postulat oddzielenia życia społecznego i państwowego od "wymiaru świętości", jest postulatem "ateizowania państwa".

Jego zdaniem usuwanie symboli kultu z przestrzeni publicznej nie czyni jej neutralną, a pustą. "Decyzja taka byłaby objawem wrogości wobec zjawiska religii" - pisze Gądecki, powołując się na wystąpienie rabina Josepha Weilera.

WP

Zobacz także: Projekt dot. rozdziału Kościoła od państwa. Barbara Nowacka zdradza szczegóły

Duchowny pisze, że jest świadomy zbliżającej się kampanii wyborczej i rozumie aktywność partii w celu "uwyraźnienia" ich pozycji. "Proszę jednak, aby w tę doraźną walkę nie wciągano Kościoła katolickiego" - zaapelował.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP