Trwa ładowanie...

Episkopat krytykuje "nowy" rozdział Kościoła od państwa. "Nieporozumienie"

Dyskusja na temat konieczności wprowadzenia rozdziału Kościoła od państwa to nieporozumienie - uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP podkreśla, że rozdział jest zagwarantowany w konstytucji, jak i w Konkordacie.

Episkopat krytykuje "nowy" rozdział Kościoła od państwa. "Nieporozumienie"Źródło: Forum, fot: Krystian Maj
d2nqyfn
d2nqyfn

Stanisław Gądecki w komunikacie zamieszczonym na stronie Episkopatu zwraca uwagę, że trudno mówić o rozdzieleniu czegoś, "co nigdy nie było zjednoczone". Ma tu na myśli Kościół i państwo polskie. Jego zdaniem relacje te można określić mianem "przyjaznej separacji".

Są jednak inne modele. Gądecki wśród przykładów wymienia porewolucyjną Francję, czy Rosję Sowiecką. "(...) religia jest sprawą prywatną jednostki, a w związku z tym nie ma ona dostępu do sfery publicznej" - czytamy.

Gądecki cytuje Jana Pawła II

Przewodniczący Episkopatu przywołuje w tym kontekście słowa św. Jana Pawła II. W czasie pierwszej pielgrzymki do wolnej Polski, papież powiedział, że postulat oddzielenia życia społecznego i państwowego od "wymiaru świętości", jest postulatem "ateizowania państwa".

d2nqyfn

Jego zdaniem usuwanie symboli kultu z przestrzeni publicznej nie czyni jej neutralną, a pustą. "Decyzja taka byłaby objawem wrogości wobec zjawiska religii" - pisze Gądecki, powołując się na wystąpienie rabina Josepha Weilera.

Zobacz także: Projekt dot. rozdziału Kościoła od państwa. Barbara Nowacka zdradza szczegóły

Duchowny pisze, że jest świadomy zbliżającej się kampanii wyborczej i rozumie aktywność partii w celu "uwyraźnienia" ich pozycji. "Proszę jednak, aby w tę doraźną walkę nie wciągano Kościoła katolickiego" - zaapelował.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nqyfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nqyfn
Więcej tematów