PolskaEpiskopat chce kadencyjności proboszczów

Episkopat chce kadencyjności proboszczów

Biskupi popierają pomysł wprowadzenia kadencyjności proboszczów - wynika z informacji z
obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która zebrała się na Jasnej
Górze. Prawo kanoniczne dopuszcza takie rozwiązanie, ale wymaga ono także zatwierdzenia przez Watykan.

25.08.2008 | aktual.: 25.08.2008 16:37

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch powiedział dziennikarzom, że biskupi zdecydowali o stworzeniu projektu, w którym zostaną określone warunki kadencyjności. Wprowadzenie takiej zmiany mają jednak poprzedzić szerokie dyskusje z księżmi, radami kapłańskimi w diecezjach oraz biskupami pomocniczymi. Dekret musi zatwierdzić także Stolicę Apostolską.

Trzeba tylko dyskusji, rozwagi i namysłu, ile taka kadencja miałaby obejmować lat (...), czy kadencja ma być przedłużana, i ile razy - zaznaczył ks. Kloch. Podkreślił, że przy ewentualnym wprowadzeniu zmian ważny jest "aspekt duszpasterski" kadencyjności.

Był też taki głos w dyskusji, że raczej sił nam nie przybywa, choć przybywa lat, zatem kadencyjność dałaby również szanse tym proboszczom, którzy pracują w bardzo dużych ośrodkach miejskich, mogliby po zakończeniu kadencji przejść do mniejszej parafii i podołać zadaniom proboszcza - dodał rzecznik Episkopatu.

W ocenie biskupa Tadeusza Pieronka kadencyjność proboszczów to nowoczesne rozwiązanie, które będzie dawało większą swobodę w polityce personalnej, a także umożliwi lepsze administrowanie i wykorzystywanie ludzkiego potencjału. Pozwala ono przede wszystkim na to, że po upływie kilku lat biskup może nie zatwierdzić proboszcza na następną kadencję. (...) Pobudzi ono do większego wysiłku, bo jeśli ktoś będzie dobrze pracował nikt go nie będzie zwalniał za tę dobrą pracę. Będzie można lepiej wykorzystać ludzi, żeby lepiej służyli parafiom - wyjaśnił biskup.

Rada Episkopatu zwraca jednak uwagę, że zbyt częste zmiany nie są dobre. Kadencyjność nie będzie też panaceum na wszystkie problemy w poszczególnych diecezjach. Ta zmiana nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ale ma być wprowadzona dla dobra wspólnot parafialnych - mówił rzecznik Episkopatu.

O kadencyjności proboszczów dyskutowano już w latach 90-tych na II Polskim Synodzie Plenarny.

Jeśli prace w Episkopacie przebiegną sprawnie, nowe przepisy będą mogły obowiązywać już od wiosny przyszłego roku. Zaznaczył, że dotyczyłyby one tylko proboszczów mianowanych po ich wejściu w życie.

Zebranie Rady Stałej poszerzonej o biskupów diecezjalnych odbywa się tradycyjnie w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. We wtorek na Jasnej Górze biskupi wezmą udział we mszy św. pontyfikalnej, której głównym celebransem będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Józef Glemp.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)