ŚwiatEpiskopat broni prawa do noszenia muzułmańskich chust

Episkopat broni prawa do noszenia muzułmańskich chust

Hiszpański episkopat katolicki wystąpił w obronie prawa muzułmanek do noszenia chust w miejscach publicznych, zajmując tym samym jednoznaczne stanowisko w toczącej się właśnie publicznej debacie.

23.04.2010 20:35

Ludzie mają prawo publicznie manifestować swe przekonania i wierzenia religijne, jeśli nie narusza to ładu publicznego - oświadczył rzecznik Konferencji Episkopatu Hiszpanii ks. Juan Antonio Martinez Camino.

Powołał się na artykuł 16.1 konstytucji hiszpańskiej, która zapewnia osobom i instytucjom prawo do manifestowania swych wierzeń religijnych w ramach obowiązującego ładu publicznego.

Zasada ta - dodał rzecznik - odnosi się również do kwestii zawieszania krzyży w salach szkolnych, która stała się w Hiszpanii przedmiotem publicznej debaty.

Pod koniec ubiegłego roku zrobiono pierwszy krok w kierunku wydania zakazu umieszczania symboli religijnych w szkołach. Grupa posłów wystąpiła z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu zmuszenie lewicowego rządu do zastosowania ustawodawstwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej dziedzinie.

Konkretną sprawą, która skłoniła hiszpańskich biskupów do zajęcia stanowiska, był przypadek pewnej uczennicy marokańskiego pochodzenia, usuniętej z liceum na przedmieściach Madrytu z powodu noszenia chusty muzułmańskiej.

Rząd socjalisty Jose Luisa Rodrigueza Zapatero zajął w tej sprawie pojednawcze stanowisko. Wicepremier Maria Teresa Fernandez de la Vega zaproponowała przeniesienie muzułmańskiej uczennicy do innego liceum, w którym nie obowiązuje zakaz noszenia chust.

Liceum, z którego młoda wyznawczyni islamu została relegowana, ma w swym regulaminie ogólnikowo sformułowany zakaz noszenia w obrębie szkoły wszelkich nakryć głowy. Na tej podstawie jego dyrekcja broni się przed zarzutem stosowania dyskryminacji religijnej.

Mimo to stowarzyszenia muzułmańskie w Hiszpanii zamierzają wystąpić przeciwko dyrekcji szkoły do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)