Energetyka bez papieru. Klienci Taurona żegnają się z klasycznymi dokumentami
Pełna digitalizacja obsługi klienta, internetowe formularze i brak konieczności pojawiania się w siedzibie firmy. W ramach Zielonego Zwrotu Taurona firma ogłasza odejście od papierowych dokumentów. Dzięki takiemu podejściu każdego roku uda się ocalić tysiące drzew, a w dłuższej perspektywie – osiągnąć neutralność klimatyczną firmy. Nową strategię energetyczny lider ogłosił w trakcie Kongresu 590.
22.06.2022 | aktual.: 11.09.2024 15:53
Tauron, najlepsza firma energetyczna w Polsce, która dostarcza energię do prawie 6 mln klientów na Południu Polski ogłosiła, że do 2030 roku chce przejść dogłębną transformację w stronę odnawialnych źródeł energii.
- Do tego czasu blisko 80% wytwarzanej przez firmę energii ma pochodzić z fotowoltaiki, turbin wiatrowych na lądzie i morzu oraz elektrowni wodnych. Tauron definitywnie rozstaje się też z węglem. Zamierzamy przestać produkować prąd z tego surowca jeszcze w tym roku. Będzie to możliwe dzięki wydzieleniu wszystkich konwencjonalnych elektrowni firmy do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Dzięki zdjęciu z koncernu obciążeń związanych z emisyjnym wytarzaniem prądu, możliwe będzie zyskanie finansowania na zielone inwestycje firmy – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Na swoją transformację do końca dekady Tauron chce przeznaczyć 48 mld zł. Blisko połowa tej kwoty przekazana zostanie na rozbudowę i modernizację sieci dystrybucyjnej, pozostałe środki – na budowę nowoczesnych i ekologicznych elektrowni oraz innowacyjne rozwiązania, m.in. w obszarze obsługi klienta.
Zielony Zwrot Taurona bez papieru
Już teraz firma informuje, że do 2030 roku w pełni zrezygnuje z drukowanych dokumentów. Dla klientów firmy nie będzie to jednak zupełna rewolucja. Obecnie aż 80 proc. z nich korzysta z rozliczeń w formie e-faktury. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat udało się dzięki temu ocalić aż trzy tysiące drzew. W pełni internetowo w firmie można już przepisać licznik, zawrzeć umowę na energię czy podać odczyt licznika. Dodatkowo klienci firmy mogą załatwić swoją sprawę nie tylko przez infolinię, ale też na czacie online. Konsultanci odpowiadają też na wszelkie pytania poprzez social media, mailowo i wiadomości w serwisie internetowym Mój TAURON.
- Grupa Tauron jest liderem nowoczesnej obsługi klientów – jako pierwsi w branży wdrożyliśmy wirtualny punkt obsługi klienta czy obsługę klientów przez Messenger, aktywnie digitalizujemy nasze kanały kontaktu, wdrażamy boty, testujemy najnowocześniejsze rozwiązania na świecie – mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona. - Nieustannie pracujemy nad podnoszeniem standardów obsługi klientów – pozostając wzorem dla innych podmiotów działających na rynku. Dlatego w perspektywie 2030 roku chcemy utrzymać wysoki standard w tym obszarze i nadal obsługiwać ponad 90 proc. klientów w jednym kontakcie – dodaje prezes.
Wszystkie wprowadzane przez firmę zmiany mają jeden cel – osiągnięcie pełnej neutralności firmy do 2050 roku. Dzięki takiemu całościowemu podejściu Tauron planuje całkowicie przemodelować obraz polskiej energetyki – od węglowej do zeroemisyjnej.