Emocjonalny apel wicemarszałek Sejmu. Wystąpiła w koszulce z napisem "Achtung Russia"
Emocjonalnym i dramatycznym oświadczeniem wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej rozpoczęły się czwartkowe obrady sejmu. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości przyszła ubrana w koszulkę z podobizną Władimira Putina i wymownym napisem "Achtung Russia", w którym litery "s" wystylizowano na znak SS.
- Proszę państwa, jesteśmy w bardzo trudnym momencie - powiedziała Gosiewska. - Powinno być Achtung Putin (na koszulce - red.), ponieważ to on chce skłócić naród rosyjski z demokratycznym światem, którego częścią jest Ukraina. Jestem przekonana, że wyrażam opinię wszystkich tu zgromadzonych, mówiąc stanowcze "nie" agresywnym zapędom Putina. Putina mordercy, Putina terrorysty, Putina zbrodniarza. Niech żyje Ukraina! Jesteśmy z tobą, solidaryzujemy się. Ukraina! Precz z Putinem! - mówiła Gosiewska.
Atak Rosji na Ukrainę. Relacja wolonatriusza z Iwano Frankowska
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, nie wiadomo jeszcze, czy w porządku obrad znajdzie się punkt związany z agresją Rosji na Ukrainę. Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty (Lewica) mówił dziennikarzom, że premier Mateusz Morawiecki powinien przedstawić posłom informację o sytuacji i o przygotowaniu Polski do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Na razie jednak porządek obrad nie został zmieniony.
Z kolei wicemarszałek Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom, że jeśli taka informacja premiera będzie, to raczej nie w Sejmie.
Zgodnie z wcześniej zaplanowanym porządkiem obrady miały się rozpocząć się od interpelacji i zapytań poselskich.
Sejm pracuje bez przeszkód
Na czwartek planowane jest pierwsze czytanie projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich na lata 2021-2027. Projekt przedłożony został przez ministra funduszy i polityki regionalnej. Zawiera przepisy, które umożliwią wydanie przez Polskę środków z nowego budżetu wieloletniego UE oraz ze środków unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Projekt - jak zaznaczono - wprowadza mechanizmy koordynacji realizacji programów wspófinansowanych ze środków funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności. Określone też w nim zostały podmioty zaangażowane w proces wdrażania wyżej wymienionych funduszy, a także ich zadania i tryb współpracy.
Po południu planowane są głosowania, m.in. nad poprawkami Senatu do kilku ustaw. Posłowie będą też rozstrzygać, czy wysłuchać informacji premiera o stanie finansów publicznych lub informacji o realizacji rezolucji Parlamentu Europejskiego o stanie praworządności w Polsce.
Obrady mają zakończyć się prezentacją przez rząd dokumentu "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2020 roku".
Putin wydał rozkaz o operacji militarnej
W czwartek światowe agencje informacyjne poinformowały o tym, że Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie.
Prezydent Rosji oświadczył, że nie może tolerować gróźb ze strony Ukrainy i ostrzeżeniami przed ingerencją z zagranicy. Dodał też, że operacja militarna w Donbasie ma na celu ochronę tamtejszej ludności. Podkreślił przy tym, że, okoliczności wymagają od Rosji zdecydowanych działań. Dodał, że Rosja nie zamierza okupować Ukrainy.
Biden odpowiada na atak
Głos w sprawie zabrał też Joe Biden. - Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie - przekazał prezydent Stanów Zjednoczonych.
- Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia. Rosja sama jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, którą ten atak przyniesie - pokreślił przywódca USA.
Biden dodał, że w czwartek naradzi się z liderami państw G7, przywódcami państw NATO i ogłosi w orędziu kolejne koszty nakładane na Rosję.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski