Trwa ładowanie...

Emocjonalne przemówienie Jerzego Owsiaka. Prezydentowi się oberwało

Szef WOŚP Jerzy Owsiak został laureatem Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej. Podczas przemowy zszedł na tematy polityczne. Zaapelował do Polaków, by "nie dawali sobie odebrać demokracji" i i by wzięli udział w wyborach. Na celowniku znalazł się też prezydent Andrzej Duda.

Share
Emocjonalne przemówienie Jerzego Owsiaka. Prezydentowi się oberwałoŹródło: Agencja Gazeta, fot: Maciek Jaźwiecki
d1vnt6r

Nagroda została przyznana w poniedziałek podczas Inauguracji Roku Akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to najpiękniejsza przygoda mojego życia, o której powstaniu zadecydował przypadek - mówił Owsiak. - To dowód, że każdemu z was może się coś takiego przydarzyć. 27 lat temu, w wielkim mrozie, my - Polacy pokazaliśmy, że możemy coś zrobić i robimy to po dzień dzisiejszy - dodał.

Po chwili przeszedł do konkretów. - Występując przed Kapitułą i gośćmi uroczystości chciałem mocno podkreślić, iż zwłaszcza dziś musimy być zdeterminowani, by nie zaprzepaścić wielkiego osiągnięcia demokracji, którą ze śpiewem na ustach i w pokoju wywalczyliśmy, a która jest fundamentem idei przyznanej mi nagrody. Tymczasem dziś 50 proc. społeczeństwa nie uczestniczy w wyborach. Musimy to zmienić, by jeszcze piękniej i wspanialej budować Polskę - apelował.

d1vnt6r

Szef WOŚP przekonywał, by Polacy tworzyli społeczeństwo obywatelskie i rozmawiali na różne tematy. - Polacy, nie dajcie sobie odebrać demokracji (...) Idźcie głosować w wyborach, bo to jest wasz kraj (...) Nie bądźmy podzieleni murem. Boimy się polityków, bo są zmienni, ale to wy możecie tworzyć lepszy świat - mówił Owsiak do studentów i wykładowców.

I dodał: "Usłyszałem dziś różne zapowiedzi na temat reformy wyższych uczelni. Była mowa o pluralizmie, napisał o tym w liście prezydent Andrzej Duda. W takim razie nie wiem, w jakim kraju on żyje".

Doniosła idea, wielcy laureaci

Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznawana jest od 2004 roku. Jej pomysłodawcami byli prof. Zdzisław Latajka - rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia oraz klubowicze Salonu Śląskiego, do którego należy wielu naukowców i artystów.

d1vnt6r

Ideą nagrody jest wyróżnianie osobistości - obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub obywatela z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz obywatela Republiki Federalnej Niemiec lub obywatela z krajów Europy Zachodniej, które "swoją determinacją i zaangażowaniem, swoją pasją porywania innych do bezinteresownego działania pro publico bono udowadniają, że (...) żadne parlamenty, ani plebiscyty nie zapewnią poszanowania osoby ludzkiej, uprawnień wrodzonych człowieka".

Laureatami nagrody byli w przeszłości m.in. reżyser Kazimierz Kutz, poeta Tadeusz Różewicz, były kanclerz RFN Helmut Kohl, prof. Władysław Bartoszewski i Tadeusz Mazowiecki.

Laureatem tegorocznej edycji nagrody został, oprócz Jerzego Owsiaka, prof. Matthias Weber - historyk, germanista, kulturoznawca i wybitny śląskoznawca.

Źródło: tuwroclaw.com, wosp.org.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Histeria" wokół filmu "Kler". Zacięta dyskusja w studiu WP

d1vnt6r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vnt6r
d1vnt6r
Więcej tematów