Emerytury zakonnic w Polsce. Tyle dostają siostry
Zakonnice w Polsce pełnią różne funkcje. Prowadzą zajęcia w szkołach, pomagają w szpitalach czy też pracują w domach opieki. Tak jak innym pracownikom, przysługuje im emerytura. Na jaką kwotę mogą liczyć?
Z informacji udostępnionych przez Konferencję Episkopatu Polski wynika, że w kraju mieszka i pracuje około 17 tysięcy zakonnic. Część z nich nie posiada umów o pracę i zatrudniona jest na przykład w placówkach edukacyjnych czy szpitalach, otrzymując niskie świadczenia emerytalne z Funduszu Kościelnego, gdzie składki są dość niskie.
Zakonnice pracujące na etatach w domach opieki, ośrodkach edukacyjnych czy przedszkolach mogą liczyć na wyższe emerytury w porównaniu do minimalnych. Obecnie najniższe świadczenie wynosi 1780,96 zł brutto, czyli nieco ponad 1620 zł na rękę - wylicza "Super Express".
Ksiądz zarobi więcej
W przeciwieństwie do sióstr zakonnych księża mogą liczyć na wsparcie finansowe od wiernych. Mowa tu m.in. o datkach złożonych podczas nabożeństw czy opłatach za usługi religijne takich jak pogrzeby, chrzty czy intencje mszalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świadczenia emerytalne księży pochodzą z dwóch źródeł: Funduszu Kościelnego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W wieku 65 lat kapłani dostają emeryturę z ZUS-u, a po upływie kolejnych 10 lat, także z Funduszu Kościelnego. Przykładowo, średnia emerytura biskupa może sięgać nawet 10 tys. złotych, natomiast emerytowany proboszcz otrzymuje około 5 tys. złotych.
Przeczytaj również:
Źródło: se.pl, WP Finanse