PolskaEmerytury. Drastycznie niskie świadczenia. Płacisz niskie składki? Nie masz szans na wysoką emeryturę

Emerytury. Drastycznie niskie świadczenia. Płacisz niskie składki? Nie masz szans na wysoką emeryturę

Emerytury. Wielu Polaków musi przygotować się na to, że wysokość emerytury nie zaspokoi ich oczekiwań. Dotyczy to grup zawodowych, które płacą niskie składki.

Emerytury. Niskie emerytury. Kogo dotyczą?
Emerytury. Niskie emerytury. Kogo dotyczą?
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski
Łukasz Witczyk

22.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:48

Emerytury. Niskie świadczenia, wysokie oczekiwania

Polacy mają wysokie oczekiwania co do swojej emerytury, a będą musieli przeżyć za zaledwie 25-30 proc. wcześniejszej pensji - informuje serwis money.pl. Dotyczy to głównie osób, które weszły na rynek pracy po 1999 roku. Będą oni dostawać świadczenia w wysokości zaledwie 30 proc. obecnych zarobków. Z kolei w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, będzie to jeszcze mniejsza kwota.

Relacja emerytury do zarobków nieustannie spada. Obecnie wynosi 50 proc., ale w przypadku młodych, którzy zaczęli pracować po 1999 r. i nie mają tzw. kapitału początkowego, będzie to zaledwie 30 proc. i to pod warunkiem, że pracowały na umowę o pracę i składki miały odprowadzane od całości zarobków. To zdarza się jednak coraz rzadziej.

Emerytury. Ile wynosi minimalna emerytura?

Jak wynika z danych FPP, które przytacza money.pl, w ciągu 9 lat liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury zwiększyła się blisko 14-krotnie. Obecnie już 5,6 proc. emerytów w ZUS otrzymuje świadczenie poniżej minimum. Ile wynosi minimalna emerytura? To 1200 złotych brutto.

W tym roku emeryturę niższą niż minimalna pobierało ponad 333 tys. osób - o ponad 53 tys. więcej niż w marcu ubiegłego roku. Jest to nawet szybszy wzrost, niż wynikało to z prognozy FPP przedstawionej w raporcie z początku 2019 roku.

Już teraz widać ogromną różnicę między wysokością emerytur kobiet i mężczyzn, gdyż w obecnym systemie każdy dodatkowy rok pracy mocno przekłada się na wysokość świadczenia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)