Trwa ładowanie...
dbue0ql

Elżbieta Rafalska: ustawa obniżająca wiek emerytalny może wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

• Możliwy termin wejścia ustawa obniżającej wiek emerytalny to 1 styczeń 2017 r. • ZUS potrzebuje dziewięciu miesięcy na przeprowadzenie procedur przetargowych • Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS) • Za rok będzie przegląd efektów ustawy 500 plus • Szacuje się, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin
Share
Elżbieta Rafalska: ustawa obniżająca wiek emerytalny może wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Źródło: WP, Fot: Wojciech Nieśpiałowski
dbue0ql

Przyjęcie w tym roku ustawy obniżającej wiek emerytalny jest realne, a możliwy termin wejścia jej w życie to 1 styczeń 2017 r. - zapowiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska pytana w środę w Polsat News, czy realne jest obniżenie wieku emerytalnego w tym roku, powiedziała: "Realne jest przyjęcie ustawy w tym roku. Myślę, że jak uporamy się i będzie przyjęta ustawa 500 plus, to zdynamizują się też prace nad tą drugą ustawą".

- Jestem po rozmowie z panią prezes (ZUS Elżbietą) Łopacińską, która powiedziała, że ZUS, żeby przygotować się do wypłat i do tej zmienionej ustawy (obniżającej wiek emerytalny) potrzebuje dziewięciu miesięcy na przeprowadzenie procedur przetargowych. W związku z tym takim realnym, możliwym terminem wejścia w życie tej ustawy jest 1 stycznia 2017 r. - zaznaczyła.

dbue0ql

Według obecnych przepisów wiek emerytalny to 67 lat dla kobiet i mężczyzn; jest stopniowo podnoszony - kobiety docelowo mają go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Zgodnie z projektem prezydenta, który obecnie znajduje się w Sejmie, wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Przegląd świadczeń socjalnych za rok

Rafalska zapowiedziała ponadto za rok przegląd świadczeń socjalnych. - Jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia takiej kompleksowej analizy tej sytuacji, (...) oceny sytuacji kobiet na rynku pracy - podkreśliła.

Oceniła też, że w perspektywie 11 lat wskaźnik dzietności dzięki programowi "Rodzina 500 plus" powinien poprawić się z 1,3 do 1,6. - Dla nas w tej hierarchii celów rodzina jest kluczowa, a dzietność jest wyzwaniem dla nas - mówiła minister.

dbue0ql

Dodała, że ma zapewnienie od ministra finansów Pawła Szałamachy, że budżet na 2017 r. będzie gwarantował wypłatę świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 plus". - Liczymy na wzrost gospodarczy, spada nam bezrobocie, mamy dobrą koniunkturę. Premier (Mateusz) Morawiecki szykuje też koncepcję polityki rozwoju Polski. To są wszystkie odpowiedzi na to, gdzie znaleźć finansowanie. (...) Polski nie było stać na to, żebyśmy robili w zakresie polityki ludnościowej dalsze zaniedbania, które były robione przez lata i których nie można już właściwie zmienić. (...) Naprawdę należało podjąć jakieś zdecydowane działania w tej sprawie - przekonywała.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Rząd przyjął projekt w poniedziałek, a Sejm ma się nim zająć we wtorek, 9 lutego.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

dbue0ql

Podziel się opinią

Share
dbue0ql
dbue0ql
Więcej tematów