Napięcie z Iranem. Trump wysłał Muska na spotkanie
Elon Musk odbył spotkanie z ambasadorem Iranu przy ONZ, aby omówić możliwości złagodzenia napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi - donosi New York Times. Spotkanie miało miejsce na dzień przed tym, jak Donald Trump mianował Muska jednym z szefów nowo utworzonego Departamentu Efektywności Rządu.
15.11.2024 | aktual.: 15.11.2024 09:49
Według dwóch irańskich urzędników, którzy rozmawiali z "The New York Times", inicjatorem spotkania był dyrektor Tesli, a miejsce wybrał irański ambasador.
Musk, jako najbogatszy człowiek świata, aktywnie uczestniczy w dyskusjach z zagranicznymi przedstawicielami, stając się jednym z najbardziej wpływowych cywilów w kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na początku miesiąca Musk wziął udział w rozmowie między Trumpem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Teraz Musk angażuje się w dialog z Iranem, co może być przełomowe, ponieważ Iran nie prowadził bezpośrednich negocjacji z Amerykanami od czasu wycofania się Trumpa z porozumienia nuklearnego.
- Jesteśmy na krawędzi totalnej wojny regionalnej - powiedział Sina Toossi, starszy analityk z Center for International Policy. - Aby wznowić ten proces, Trump będzie potrzebował ekspertów, uczciwych rozmówców i negocjatorów działających w dobrej wierze.
Napięte relacje z Iranem
Relacje Trumpa z Iranem są napięte. W trakcie swojej prezydentury wycofał USA z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i nałożył surowe sankcje ekonomiczne na Iran. W 2020 roku zarządził atak, w którym zginął generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds Gwardii Rewolucyjnej. We wrześniu ujawniono informacje wywiadowcze wskazujące, że Iran planował zamach na Trumpa.
Sytuację komplikuje silne poparcie Trumpa dla Izraela, co może doprowadzić do otwartej wojny między Izraelem a Iranem. Izrael od ataku 7 października ubiegłego roku prowadzi działania przeciwko wspieranym przez Iran organizacjom Hamas i Hezbollah.
Minister spraw zagranicznych Iranu, Seyed Abbas Araghchi, napisał w czwartek na platformie X:
"Różnice mogą zostać rozwiązane poprzez współpracę i dialog. Zgodziliśmy się działać z odwagą i dobrą wolą. Iran nigdy nie opuścił stołu negocjacyjnego w sprawie swojego pokojowego programu nuklearnego".
Choć Musk może być bardziej pragmatyczny w kwestiach polityki zagranicznej, Toossi podkreśla, że to może nie wystarczyć do poprawy relacji między Waszyngtonem a Teheranem.
Czytaj też:
źródło: "New York Times"