Trwa ładowanie...

Elizabeth Taylor nie żyje

Znana aktorka Elizabeth Taylor zmarła w wieku 79 lat - informuje TV ABC. Niezapomniana "Kleopatra" i młoda bohaterka filmu "Lassie wróć" odeszła w środę rano - informują amerykańskie media. Taylor była laureatką dwóch Oscarów za rolę Glorii Wondrous w "BUtterfield 8" w 1961 r. i za rolę Marthy w "Kto się boi Virginii Woolf?" w 1967 r.

Elizabeth Taylor nie żyjeŹródło: AFP, fot: Gabriel Bouys
d1aok0z
d1aok0z

W lutym 2011 r. Taylor trafiła do szpitala Cedras-Sinai Medical Center w Los Angeles z objawami chronicznej niewydolności serca. Prawdopodobnie to właśnie było przyczyną śmierci aktorki - informuje TMZ.com. Portal ten informuje, że aktorka najprawdopodobniej zostanie pochowana w Los Angeles.

Liz Taylor, z pochodzenia Angielka, urodziła się w 1932 roku w Hampstead. Do siódmego roku życia mieszka w USA. Tam jako dziecko debiutowała na ekranie w filmie "Powrót Lassie". Potem przyszły kolejne role w filmach "Ojciec narzeczonej" i "Miejsce na słońcu". Elizabeth Taylor grała w ponad 60. filmach.

Najlepszy okres jej kariery zawodowej przypadł na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Wystąpiła wówczas w tak głośnych tytułach jak: "Olbrzym", u boku Jamesa Deana, "Poskromienie złośnicy", "Ivanhoe" "Butterfield 8" nagrodzonym Oscarem, "Kleopatra", "Kotka na gorącym, blaszanym dachu", "Kto się boi Virginii Woolf?", za który dostałą drugiego Oscara i "Haiti - wyspa przeklęta". W czterech ostatnich filmach partnerowała swojemu ówczesnemu mężowi - Richardowi Burtonowi. Dwukrotnie łączyła się z nim węzłem małżeńskim, lecz nie były to udane związki.

d1aok0z

Sukcesy ekranowe Liz Taylor nigdy nie szły w parze z powodzeniem w życiu osobistym. W latach siedemdziesiątych aktorka zmagała się w nałogiem alkoholowym i dzięki wielomiesięcznej kuracji odwykowej udało jej się z niego wyjść. Sukcesem zakończyła się też walka ze znaczną nadwagą. Ośmiokrotnie była mężatką. Przyjaźniła się z Królem Popu Michaelem Jacksonem.

Od wielu lat Taylor pojawiała się na ekranie sporadycznie, między innymi w filmach "Błękitny ptak" i "Nocne widma". Częściej można ją było zobaczyć w telewizyjnych programach rozrywkowych. Oprócz pracy aktorskiej zajmowała się publikowaniem wspomnień i działalnością charytatywną. Ostatnią rolę zagrała w 1994 roku w filmie "Flinstonowie".

Elizabeth Taylor była podziwiana także z powodu urody, niezwykłych fiołkowych oczu, hebanowych włosów i alabastrowej cery.

"Odeszła wielka gwiazda"

- Odeszła wielka gwiazda, jedna z ostatnich wielkich aktorek Hollywood w starym stylu. Stworzyła kilka ciekawych kreacji filmowych, jednak sceną, na której rozgrywała swoje najlepsze role było samo życie - powiedział o zmarłej aktorce Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy, który w 1978 roku opublikował biografię Elizabeth Taylor,

d1aok0z

- W jej życiu, jak w największej hollywoodzkiej produkcji, wszystko było gigantyczne: kariera, pieniądze, miłość. Kolejne śluby, rozwody, skandale, wspaniałe stroje, kosztowna biżuteria aktorki - to wszystko przez dekady zajmowało pierwsze strony plotkarskich rubryk w Hollywood, odkąd fiołkowooka dziewięciolatka po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w filmie "There's One Born Every Minute" z 1942 roku, choć prawdziwą sławę przyniosła jej rola Priscilli w "Lassie, wróć" z 1943 roku - wspomina Kołodyński.

- Nie uważam Taylor za wielką aktorkę, choć stworzyła kilka interesujących kreacji. Najbardziej cenię jej rolę w "Kto się boi Virgini Woolf" z 1966 roku, gdzie w kreacji Marthy po raz pierwszy pozwoliła sobie być brzydką na ekranie. Ciekawa też była jej kreacja w "Olbrzymie" z 1956 roku obok Jamesa Deana, który zginął tuż po zakończeniu zdjęć do tego filmu. Możliwości aktorskie Taylor można docenić oglądając na przykład "Kotkę na gorącym blaszanym dachu" z 1958 roku a także ekranizację szekspirowskiego "Poskromienia złośnicy", gdzie zagrała u boku swojego męża Richarda Burtona - powiedział krytyk filmowy.

d1aok0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aok0z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj