Trwa ładowanie...
d1nl72x

Elektrownia jądrowa albo egipskie ciemności

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Gryfino i Darłowo otrzymają propozycję wybudowania na swoim terenie elektrowni jądrowej. Według specjalistów, alternatywą są "egipskie ciemności" i ogromne rachunki - dowiedział się "Głos Szczeciński".

d1nl72x
d1nl72x

Pomysł na energię powstającą z atomu dojrzewa w resorcie gospodarki. Do inwestycji, która ma szansę zostać sfinalizowana już za 12 lat, a nawet w 2015 roku, przekonuje także wybitny specjalista z zakresu fizyki jądrowej, dyrektor Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych, członek Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Hrynkiewicz. Jego zdaniem, musimy wybrać - albo egipskie ciemności i horrendalne rachunki za energię, albo elektrownie jądrowe.

Jeśli nie wybudujemy elektrowni jądrowej, to za kilkanaście lat grozi nam drastyczny brak energii. Wiele obecnie działających tradycyjnych elektrowni jest u kresu eksploatacji, a od 2008 roku zaostrzają się unijne przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń. Siłownia atomowa ma tę wyższość nad węglową, że nie wytwarza praktycznie żadnych substancji szkodliwych dla człowieka i przyrody - mówi ekspert Agencji Rynku Energii dr Ryszard Gilecki.

Zdaniem dr. Tadeusza Wójcika z Państwowej Agencji Atomistyki, naukowcy już wiedzą, gdzie mogą stanąć atomowe obiekty. Ale o lokalizacji zdecydują samorządy i mieszkańcy tych regionów. A to będzie najtrudniejsza przeszkoda w operacji pod nazwą `Elektrownia jądrowa w Polsce - zastrzega.

"Głos Szczeciński" nieoficjalnie dowiedział się, że dwie zachodniopomorskie gminy (Gryfino i Darłowo) jeszcze w tym roku otrzymają konkretne propozycje w tej sprawie. Zgodnie z prognozą naukowców, do roku 2030 w Polsce powinny powstać trzy elektrownie jądrowe z reaktorami wodno-ciśnieniowymi o mocy 1,5 tys. megawatów. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na ok. 10 mld dolarów. (PAP)

d1nl72x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nl72x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj