Trwa ładowanie...

Elektrownia Fukushima: możliwy wyciek z reaktora nr 1

Tokijskie przedsiębiorstwo energetyczne Tokyo Electric Power Co. poinformowało, że poziom promieniowania w budynku, gdzie znajduje się jeden z reaktorów elektrowni atomowej Fukushima-Daiichi nadal rośnie. Agencja AP podała, że władze planują upuścić radioaktywną parę, by zmniejszyć ciśnienie w reaktorze. Agencja Kyodo ostrzega przed "możliwym wyciekiem radioaktywnym", podaje jednak, że dawka promieniowania ma być niewielka. Informację tę potwierdził też minister gospodarki Japonii Banri Kaieda.

Elektrownia Fukushima: możliwy wyciek z reaktora nr 1Źródło: AP
d2bs3qn
d2bs3qn

Wcześniej zapewniano, że sytuacja w elektrowni jest pod kontrolą, choć po trzęsieniu nieprawidłowo działa system chłodzenia reaktora. Minister gospodarki Banri Kaieda ostrzegł jednak, że może dojść do wycieku. Zastrzegł jednak, że gdyby tak się stało, wyciek byłby niewielki.

Kaieda, który wkrótce poleci na inspekcję do elektrowni Fukushima, wyjaśnił, że władze rozważają decyzję wypuszczenia nadmiaru radioaktywnej pary z reaktora nr 1 w tej siłowni.

Około 6 tys. ludzi, zamieszkałych w sąsiedztwie elektrowni atomowej w prefekturze Fukushima wezwano do udania się w bezpieczne miejsce w obawie przed ewentualnym wyciekiem radioaktywnym.

d2bs3qn

Ewakuacja dotyczy osób, zamieszkałych w dwukilometrowej strefie wokół elektrowni Fukushima Daiichi.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) z siedzibą w Wiedniu oświadczyła, że gromadzi szczegółowe informacje na temat sytuacji w japońskich elektrowniach atomowych. Jak jednocześnie zaznaczyła, "paliwo nuklearne wymaga stałego chłodzenia nawet po wyłączeniu elektrowni".

W drugiej z zagrożonych elektrowni atomowych - Onagawa w prefekturze Miyagi - udało się ugasić pożar. Nie doszło tam do radioaktywnego wycieku.

Strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów nazywana jest pacyficznym pierścieniem ognia (fot. Wikipedia/PAP / Kabron/wp.pl)
Źródło: Strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów nazywana jest pacyficznym pierścieniem ognia (fot. Wikipedia/PAP / Kabron/wp.pl)
d2bs3qn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bs3qn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj