Elektroniczne listy przymusowych robotników
Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie przekaże generalnemu pełnomocnikowi niemieckiej fundacji odszkodowawczej ds. kontaktów z organizacjami partnerskimi Guenterowi Saathoffowi listy nazwisk 10 tys. osób zmuszanych do niewolniczej pracy na rzecz III Rzeszy.
Saathoff przyjeżdża do Warszawy w środę wieczorem. Będzie uczestnikiem konferencji organizacji partnerskich, czyli odpowiedników Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie z innych krajów, która odbędzie się w stolicy w czwartek i piątek. W sobotę uczestnicy konferencji odwiedzą teren b. obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince.
W trakcie pobytu Saathoff otrzyma od Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie listę pierwszych 10 tys. nazwisk najstarszych osób uprawnionych do odszkodowań. Wnioski tych ludzi zostały pozytywnie zweryfikowane przez polską Fundację. Jednocześnie Niemcy dostaną te same listy w postaci elektronicznej.
Następne nazwiska Fundacja będzie przesyłać tylko pocztą elektroniczną. Listy te będą zawierały nazwiska osób, które złożyły poprawnie wypełnione wnioski, są uprawnione do otrzymania świadczenia na podstawie niemieckiej ustawy odszkodowawczej i których dane zostały pozytywnie zweryfikowane przez FPNP.
Niemiecka Fundacja "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" ma wyrywkowo weryfikować listę pierwszych 10 tys. osób, którym mają być wypłacone odszkodowania. Zgodnie z umową partnerską, strona niemiecka będzie musiała sprawdzić przekazywane listy w ciągu czterech tygodni. (kar)