Elektroniczna Małopolska
Mieszkańcy Małopolski dysponujący
elektronicznym podpisem korzystając z portalu Wrota Małopolski
mogą składać pisma do kilkunastu urzędów drogą elektroniczną.
W ten sposób można już załatwić sprawy w 13 jednostkach administracji publicznej, m.in. w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, w Starostwie Powiatowym w Krakowie, w Urzędzie Marszałkowskim i w Izbie Celnej. Rozwiązanie to nazwano Cyfrowym Urzędem.
Podczas wtorkowej konferencji "Bliżej obywatela. E-administracja w Małopolsce", zorganizowanej w Krakowie, namawiano samorządowców, by elektroniczną obsługę petentów wprowadzili jak najszybciej w swoich urzędach gminy czy powiatu, bo i tak, zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym, muszą to uczynić przed sierpniem 2006 r.
Problem w tym, że na razie niewiele osób w Małopolsce ma bezpieczny podpis elektroniczny i może korzystać z Cyfrowego Urzędu. Barierą są wysokie koszty, bo nie każdego obywatela stać na wykupienie za kilkaset złotych kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W Polsce powinno być podobnie jak w Estonii, gdzie każdy ma w dowodzie osobistym przygotowany podpis elektroniczny i nie musi się o to martwić - powiedział Piotr Jaworski-Grzanka z departamentu społeczeństwa informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim.