Trwa ładowanie...
15-07-2015 16:45

Ekspozycja o zbrodni Breivika budzi kontrowersje Norwegów

W jednym z gmachów rządowych w centrum Oslo w przyszłym tygodniu ma zostać otwarta wystawa, poświęcona zamordowaniu przed czterema laty 77 ludzi przez Andersa Breivika. Pamięć o tej zbrodni jest w Norwegii wciąż żywa, a wystawa wywołuje kontrowersje.

Ekspozycja o zbrodni Breivika budzi kontrowersje NorwegówŹródło: PAP/EPA, fot: ROALD BERIT
d19arzb

Podnoszą się głosy ostrzegające, że taka wystawa może się stać czymś w rodzaju "galerii sławy" mordercy, tym bardziej, że ma się mieścić w budynku, w którym 22 lipca 2011 roku Breivik zabił swe pierwsze osiem ofiar. Przewidziano pokazanie m.in. jego podrobionej legitymacji policyjnej oraz fragmentów furgonetki, w której prawicowy ekstremista umieścił bombę.

Rząd norweski podkreśla, że ten ośrodek informacyjny, który ma być otwarty przez pięć lat, został zaplanowany w konsultacji z częścią rodzin ofiar Breivika i tych, którym udało się wtedy ujść z życiem. Zakłada się, że taka ekspozycja pomoże narodowi norweskiemu uporać się z pamięcią o tamtej zbrodni.

Wielu Norwegów wolałoby jednak zapomnieć o Breiviku, który ma obecnie 36 lat i odbywa karę 21 lat więzienia - najwyższą, jaka istnieje w Norwegii. - Jest pożałowania godne, że ten napastnik będzie w centrum zainteresowania, o co zawsze zabiegał - powiedział Tor Oestboe, którego żona była jedną z ofiar Breivika w Oslo. Dodał, że dostrzega potrzebę informacji, ale obawia się, iż wystawa stanie się czymś w rodzaju "galerii sławy" zabójcy.

d19arzb

Po zdetonowaniu bomby w Oslo Breivik udał się na pobliską wyspę Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób. Większość ofiar stanowili młodzi uczestnicy letniego obozu zorganizowanego przez rządzącą wtedy Norweską Partię Pracy. Breivik mówił, że dokonując zamachów chce zapobiec islamizacji Norwegii.

- 22 lipca jest otwartą raną, która boli i rozumiem, że wielu ludziom trudno będzie zwiedzać tę wystawę - powiedział minister ds. samorządu lokalnego i modernizacji Jan Tore Sanner. - Nie możemy i nie powinniśmy zapominać o tej sprawie. Wiedza jest najważniejszym instrumentem przeciwko nienawiści, przemocy i ekstremizmowi - dodał.

Adwokat reprezentujący część tych, którzy przeżyli atak Breivika, John Christian Elden, również jest przeciwny wystawie. Zwrócił uwagę, że nie do pomyślenia byłoby wystawienie rzeczy osobistych Osamy bin Ladena na widok publiczny w Nowym Jorku, w miejscu zamachów z 11 września 2001 roku.

d19arzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19arzb
Więcej tematów