Ekspertka o łagodzeniu obostrzeń. "Nie należy się spodziewać wielkiego luzowania"
Luzowanie obostrzeń ma zostać ogłoszone w środę, podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Według nieoficjalnych informacji, które pozyskała WP, można spodziewać się zmian w zakresie funkcjonowania m.in. hoteli i restauracji. Jak jednak twierdzi ekspertka z Rady Medycznej: "rząd nie planuje już od 4 maja szerokiego luzowania".
W środę 28 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przedstawiony zostanie wówczas nowy reżim sanitarny, zakładający łagodzenie dotychczas obowiązujących obostrzeń.
Luzowanie obostrzeń. WP nieoficjalnie: zmiany dotyczą m.in. hoteli i restauracji
Jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, do restauracji, a właściwie do restauracyjnych ogródków będzie można pójść połowie maja. Z kolei na hotelowy odpoczynek, w sanitarnym reżimie, będzie można się udać tydzień wcześniej. Branże fitness, baseny, kina - mają być również otwarte w tym miesiącu. Jednak jeszcze nie po majówce.
Luzowanie obostrzeń. Ekspertka z RM: rząd nie planuje szerokiego luzowania
Temat luzowania obostrzeń podjęła we wtorek profesor Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Ekspertka po spotkaniu tego gremium przekazała, że rząd najprawdopodobniej odejdzie od regionalizacji. Rada Medyczna zaś kładła nacisk na akcję szczepień.
- Temat luzowania obostrzeń od 4 maja nie był głównym podczas dzisiejszego spotkania z rządem. Padło na początku spotkania pytanie, czy rząd rozważa tak szerokie otwarcie gospodarki, jak zapowiedział wicepremier Gowin. Odpowiedź była uspokajająca przedstawicieli Rady. Można z niej wywnioskować, że rząd nie planuje już od 4 maja szerokiego luzowania. Poprawa sytuacji epidemicznej w całym kraju powinna spowodować odejście od ujęcia regionalnego - powiedziała specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.
"Naszą główną troską jest proces szczepień oraz powrót do normalności"
Dodała jednak, że nie może zdradzić żadnych bardziej szczegółowych informacji, ponieważ w trakcie wtorkowego spotkania RM takie nie padły. Podkreśliła, że lekarze będą doradcami rządu w sprawach COVID-19 skupili się raczej na zagadnieniach ściśle medycznych.
- Naszą główną troską jest proces szczepień oraz powrót do normalności w służbie zdrowia. Ona musi zostać jak najszybciej przywrócona w normalnym zakresie dla pacjentów ze wszystkimi innymi schorzeniami - oznajmiła prof. Marczyńska.
Szczepienia na COVID-19. "Trzeba rozmawiać i namawiać do szczepień"
Eksperci podkreślali, że konieczne jest sprawne prowadzenie programu szczepień w kolejnych miesiącach, aby jesienią uniknąć czwartej fali zakażeń. Jako zasadne uznają oni jak najszersze otwarcie procesu szczepień dla wszystkich chętnych już od maja.
- Rozmawialiśmy też o szczepieniu kobiet w ciąży. Są już badania pokazujące, że szczególnie w zaawansowanej ciąży przebieg COVID-19 może być bardzo ciężki. W tej kwestii trzeba rozmawiać z tymi kobietami, przedstawiać bilans ryzyka i jednak namawiać do szczepień, aby później uniknąć dramatów – stwierdziła prof. Magdalena Marczyńska.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: