Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia na maj 2021. Nieoficjalnie: wiemy, co z restauracjami i hotelami

Już w środę poznamy rządowy plan odmrażania poszczególnych branż gospodarczych w Polsce. Jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, do restauracji, a właściwie do restauracyjnych ogródków, będzie można pójść w połowie maja. Z kolei na hotelowy odpoczynek, w sanitarnym reżimie, będzie można się udać tydzień wcześniej. To jednak nie koniec harmonogramu zmian.

Konferencja premiera i ministra zdrowia już w środę 28 kwietnia. Poznany na niej nowe obostrzenia na maj 2021Konferencja premiera i ministra zdrowia już w środę 28 kwietnia. Poznany na niej nowe obostrzenia na maj 2021Źródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d1bamvs
d1bamvs

Statystyki nowych wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce z dnia na dzień spadają. Rząd już wcześniej zapowiedział, że jeśli trzecia fala pandemii zacznie opadać, wprowadzi plan odmrażania gospodarki w maju.

O której konferencja premiera? Tak może wyglądać harmonogram luzowania obostrzeń

Jak ustaliła Wirtualna Polska, konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbędzie się w środę o godzinie 10.15.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, politycy zaprezentują harmonogram poluzowania obostrzeń do końca maja. Według naszych ustaleń, rząd - po opiniach Rady Medycznej przy premierze, a także według wytycznych ministra zdrowia - chce uwolnić gospodarkę, ale nie od razu, tylko bardziej w połowie maja. W pierwszej kolejności pójdziemy zrobić zakupy w galeriach handlowych i marketach budowlanych.

- Otwarcie galerii handlowych, a także sklepów budowlanych może nastąpić w weekend 8-9 maja. Najpóźniej 10 maja w poniedziałek - mówi nasz informator z otoczenia Kancelarii Premiera.

d1bamvs

Nieoficjalnie w ten sam weekend, mają być otwarte również hotele i ośrodki wypoczynkowe. W weekend 8-9 maja miałyby być one otwarte przy oferowaniu 50 procent miejsc.

Nowe obostrzenia na maj 2021. Gastronomia wróci później

A co restauracjami? Ten, kto liczył, że pójdzie już 4 maja do swojego ulubionego lokalu, będzie musiał jeszcze poczekać. Nieoficjalnie, bardziej realny jest trzeci majowy weekend, czyli 15-16 maja. Wtedy będziemy mogli usiąść w restauracyjnym ogródku, oczywiście uwzględniając wszystkie obostrzenia.

Podobnie będzie z branżą fitness i basenami. Tu rząd rozważa otwarcie w reżimie sanitarnym siłowni i pływalni bliżej końca maja.

Możemy się również spodziewać podniesienia limitu osób uczestniczących w sporcie na świeżym powietrzu z 25 do 50 osób - i to już od 4 maja. Podobnie ma być z weselami i komuniami. Limit osób to maksymalnie 50 osób.

d1bamvs

We wtorek wieczorem w temacie obostrzeń zebrała się Rada Medyczna. Informacje, które przekazano są bardzo wstrzemięźliwe. - Nie należy się od 4 maja spodziewać wielkiego luzowania obostrzeń epidemicznych - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Dodała jednak, że rząd najprawdopodobniej odejdzie od regionalizacji.

Wcześniej, w bardziej optymistycznym tonie, wypowiadał się minister zdrowia Adam Niedzielski. - Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy – mówił Niedzielski.

Swoje rekomendacje przedstawił również wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin. W jego opinii, otwarcie hoteli, ogródków restauracyjnych, branży fitness oraz handlu powinno nastąpić już 4 maja we wtorek.

Koronawirus. Druzgocący raport nt. Polski. Bolesław Piecha komentuje

d1bamvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bamvs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj