Trwa ładowanie...

Ekspert wojskowy twierdzi, że nie ma już zagrożenia rosyjskim desantem w pobliżu Odessy

Ukraiński pułkownik Serhij Hrabski ocenił w rozmowie z portalem RBK-Ukraina, że "praktycznie nie ma już zagrożenia rosyjską operacją desantu morskiego w pobliżu Odessy". Jego zdaniem przeciwnik nie dysponuje wystarczającą liczbą okrętów, a przeprowadzenie desantu z powietrza "byłoby szaleństwem". Jednocześnie podkreśla, że Kreml nie porzucił swojego strategicznego celu, którym jest "zniszczenie Ukrainy jako państwa".

Ekspert wojskowy: nie ma już zagrożenia rosyjską operacją desantową w pobliżu OdessyEkspert wojskowy: nie ma już zagrożenia rosyjską operacją desantową w pobliżu OdessyŹródło: FORUM, fot: Russian Navy Black Sea Fleet
d2nawdz
d2nawdz

- Lądowanie z powietrza jest obarczone ogromnym ryzykiem. Wróg nie posiada aż tylu samolotów - mogą przerzucić w rejon operacji dwie-trzy maszyny, czyli nie więcej, niż batalion wojska. (...) Nasze stingery i inne rodzaje uzbrojenia nie pozwolą przetrwać żadnemu samolotowi, który znajdzie się w obszarze działań. Przeciwnik doskonale zdaje sobie z tego sprawę - podkreślił Hrabski.

Według pułkownika siły desantu mogą walczyć w okrążeniu przez 72 godziny, natomiast potem niezbędne jest wsparcie ze strony wojsk lądowych. Jest to dobra wiadomość po ostatnich doniesieniach, jakoby Odessa była głównym punktem skupienia uwagi rosyjskiego wojska.

- O ryzyku przeprowadzenia operacji desantowej, morskiej lub powietrznej, można zatem mówić tylko wówczas, gdyby Rosjanom udało się zdobyć Mikołajów, a następnie zbliżyć się w kierunku Odessy - zaznaczył rozmówca RBK-Ukraina.

Kryzys żywnościowy. "Import będzie droższy"

"Przeprowadzenie desantu z powietrza byłoby szaleństwem"

Rosja nadal nie jest w stanie odnieść żadnych znaczących "zwycięstw". Agresor usiłuje posuwać się naprzód, przynajmniej na wschodzie, w celu rozszerzenia okupowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego do ich granic administracyjnych oraz utrzymania okupowanych obszarów południa.

d2nawdz

Według Hrabskiego jest to jednak tylko pośredni cel wroga. - Kreml nie porzucił swojego strategicznego celu, którym jest zniszczenie Ukrainy jako państwa. W nadchodzących dniach prawdopodobna jest ofensywa z Naddniestrowa i Białorusi - twierdzi wojskowy.

Hrabski uczestniczył m.in. w misji OBWE w Kosowie, a także misji szkoleniowej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Iraku. W 2010 roku wojskowy został nagrodzony Medalem NATO za Chwalebną Służbę.

d2nawdz

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nawdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2nawdz
Więcej tematów