Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Niepokojące doniesienia o żołnierzach wywiezionych z Azowstalu

Trwa 83. dzień inwazji na Ukrainę. Jak przekazał minister obrony Ołeksij Reznikow, "Rosja przygotowuje się do długoterminowej operacji wojskowej". Tymczasem agencja Reutera, powołując się na świadka, przekazała, że żołnierze ukraińscy, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do Ołeniwki w obwodzie donieckim na terytoriach okupowanych przez Rosję.

Mariupol. Ewakuacja rannych żołnierzy z Azowstalu Mariupol. Ewakuacja rannych żołnierzy z Azowstalu Źródło: PAP
d9e6k31
d9e6k31
  • • Żołnierze ukraińscy, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do Ołeniwki w obwodzie donieckim. Jest to terytorium okupowane przez siły okupanta - przekazała agencja  Reutera, powołując się na świadka.


  • • Władimir Putin do tego stopnia osobiście zaangażował się w wojnę przeciwko Ukrainie, że sam uczestniczy w wyznaczaniu kolejnych ruchów i kierunków przemieszczania się rosyjskiego wojska - donoszą zagraniczne media. 

  • W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie wystrzelili rakiety w kierunku Lwowa. Atak był wymierzony w infrastrukturę kolejową - poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki. 

  • • - Dyplomaci Szwecji i Finlandii nie mają po co przyjeżdżać do Turcji - oświadczył w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, komentując kwestię wniosku o akcesję tych krajów do NATO. 

  • • Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana stwierdził we wtorek, że Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina mogą w najbliższym czasie stać się celem działań zbrojnych ze strony Federacji Rosyjskiej.
Trwa łączenie
00:41, 18.05.2022

"Wobec brutalnego ataku ze strony reżimu Putina, Kanada stoi po stronie Ukrainy - pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Dlatego właśnie ogłosiliśmy, że wprowadzamy zakaz wjazdu do Kanady dla ok. tysiąca Rosjan, w tym dla Putina i jego wspólników" - napisał we wtorek na Twitterze minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino. 

00:34, 18.05.2022

Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.

00:17, 18.05.2022

Mapa przedstawia działania wojenne w Ukrainie. 

00:15, 18.05.2022

"Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele raportów wciąż czeka na potwierdzenie" - przekazano w oświadczeniu Biura.

00:07, 18.05.2022

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

00:01, 18.05.2022

Rosyjski parlament rozważy wycofanie się ze Światowej Organizacji Zdrowia, a także Światowej Organizacji Handlu, poinformował rosyjski portal Kommiersant, powołując się na wiceprzewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej Piotra Tołstoja - przekazał serwis The Kyiv Independent. 

23:49, 17.05.2022

Departament Stanu uruchomił program monitorowania zbrodni wojennych Rosji w Ukrainie - przekazała agencja Ukrinform.

23:40, 17.05.2022

Komisja Europejska planuje stworzenie międzynarodowego programu pomocy do odbudowy zniszczeń wojennych Ukrainy, powiązanego z reformami. "Wojna w Ukrainie trwa, ale UE już planuje odbudowę" - przekazał we wtorek portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ), który dotarł do 8-stronicowego projektu KE. Wg dokumentu, odbudowa mogłaby zająć nawet "ponad dekadę".

23:27, 17.05.2022
23:26, 17.05.2022

ISW udostępniło aktualne mapy, które przedstawiają tereny w Ukrainie, które są pod kontrolą okupantów. 

23:14, 17.05.2022

Od początku wojny w Ukrainie ogromnie wzrosło zainteresowanie Niemców Bundeswehrą: więcej osób szuka informacji w internecie o armii i jej misjach, podwoiła się też liczba chętnych do służby – pisze portal dziennika "Merkur".

23:05, 17.05.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę, konsekwencje wojny, działania dla powstrzymania rosyjskiej agresji oraz potrzeba unijnej jedności i solidarności w tym względzie, a także szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - były wśród tematów spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek i prezydent Węgier Katalin Novak.

22:55, 17.05.2022

Rosjanie próbują "wyczuć" ukraińską obronę na granicy - przekazała agencja Ukrinform, powołując się na władze Sumy. 

22:51, 17.05.2022

"Według wielu wskazań Rosja przygotowuje się do długotrwałej operacji wojskowej. Wojna wkracza w przewlekłą fazę" - przekazał Reznikow. "Każdy dzień wojny przynosi straty wśród naszych wojskowych i wielkie cierpienie ludności cywilnej. Zwłaszcza na terenach czasowo okupowanych przez Rosję. Cały świat widział, co wydarzyło się w Buczy. Te same wydarzenia mają teraz miejsce wszędzie tam, gdzie stacjonują wojska rosyjskie. Nasi ludzie są porywani, torturowani, zabijani" - wskazał ukraiński minister. 

22:50, 17.05.2022

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach. Swoje wnioski szef resortu przedstawił we wtorek podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność.

22:42, 17.05.2022

"Ukraina otrzyma dodatkowe 150 mln euro wsparcia finansowego z Niemiec, co zwiększa łączną kwotę takiego wsparcia z Niemiec do 300 mln euro. Te środki zostaną natychmiast wykorzystane na wsparcie naszych obywateli i odbudowę infrastruktury krytycznej" - ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.

22:31, 17.05.2022

Żołnierze ukraińscy, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do Ołeniwki w obwodzie donieckim na terytoriach okupowanych przez Rosję - przekazała agencja Reutera, powołując się na świadka.

22:19, 17.05.2022

Dorin Nitzan zapewniła, że przygotowywane są już zestawy medyczne przeciw cholerze oraz szczepionki przeciwko tej chorobie.

22:14, 17.05.2022


- Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane - poinformowała szefowa WHO w Ukrainie Dorit Nitzan.

22:10, 17.05.2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się na potencjalną epidemię cholery na niektórych ukraińskich terytoriach, zwłaszcza w Mariupolu, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków - przekazała szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.

21:59, 17.05.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek na Twitterze, że "odbył długą i ważną" rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sprawie wojny, dostaw broni i paliw dla Kijowa oraz eksportu ukraińskich produktów rolnych. Macron obiecał Zełenskiemu zintensyfikowanie dostaw broni.

21:55, 17.05.2022

Karolina Wanda Olszowska, turkolożka, była gościem programu "Newsroom" WP. Mówiła o napięciach, jakie występują pomiędzy Turcją, a dwoma państwami skandynawskimi, które niebawem mają wstąpić do NATO. Wyjaśniała, że celem działań prezydenta Erdogana wobec Szwecji i Finlandii nie jest wcale chęć zablokowania ich członkostwa w Sojuszu, ale zwrócenie uwagi na priorytety bezpieczeństwa Turcji, na kwestię Syrii. 

- Ankara siądzie do rozmów z tymi krajami, jeśli one zniosą sankcje wobec Turcji, które nałożyły 2019 roku. Chodzi tu o embargo na sprzedaż broni nałożone po wkroczeniu Turcji do Syrii. Widzimy więc, że Turcja chce negocjować, ale chce także jak najwięcej dla siebie ugrać. Widzi szansę na to, żeby postawić swoje warunki zarówno Szwecji i Finlandii, jak i krajom natowskim - oceniła.

wp.tv
21:51, 17.05.2022

Rosyjski wicepremier Marat Chusnułlin odwiedził okupowane przez Rosję miasto Chersoń i poinformował, że zajmie ono godne miejsce w "rosyjskiej rodzinie" - relacjonuje "Ukraińska Prawda", powołując się na doniesienia prokremlowskiej agencji Ria Nowosti.

21:23, 17.05.2022

W regionach Doniecka i Ługańska we wtorek okupanci ostrzelali 45 osiedli, zabijając ośmiu cywilów i raniąc czterech, w tym 8-letnie dziecko. Obrońcy odparli 12 ataków, walka toczy się dalej w 4 lokalizacjach - poinformował Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

21:15, 17.05.2022

- Blokując wejście Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, prezydent Recep Tayyip Erdogan będzie chciał wykorzystać sytuację i podkreślić, że jego głos w tej sprawie jest bardzo ważny. W ostatnich latach, nagromadziło się też dużo spornych kwestii między Zachodem a Turcją. Widzimy, że poprzez swego rodzaju szantaż Erdogan próbuje je uregulować. Tyle że może mu to nie wyjść na dobre i może bardzo się pomylić - przekazał w rozmowie z WP Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9e6k31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d9e6k31
Więcej tematów