Ekspert Ordo Iuris o rozwodach: są dla dzieci większą traumą niż śmierć rodziców
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt przepisów dotyczących rozwodów. Dużo miejsca poświęcono w nim dzieciom rozstających się par. Zdaniem ekspertów Ordo Iuris, kórzy pozytywnie zaopiniowali propozycje resortu Ziobry, uważają, że nowe przepisy moga ograniczyć skalę rozwodów, które dla dzieci są katastrofą.
W poniedziałek gościem programu Nikodem Bernaciak z Instytutu Ordo Iuris był gościem programu "Ordo Iuris. W imię zasad" w Polonia Christiana.
- Obowiązek ochrony rodziny, a więc i zawieranych małżeństw wynika z konstytucji - stwierdził Bernaciak na uwagę prowadzącego, że rzd Zjednoczonej Prawicy przygotował pakiet rozwiązań, które mają ograniczyć skalę rozwodów w Polsce.
Opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wpłynął w listopadzie do Rządowego Centrum Legislacji. Zdaniem komentatorów nowe przepisy sprawą, że postępowania rozwodowe będą droższe i zdecydowanie się wydłużą.
Projekt wprowadza bowiem m.in. obowiązkowe postępowanie informacyjne w sytuacji, gdy o rozwód wnioskują rodzice posiadające małoletnie dzieci. Ma ono potrwać miesiąc.
- Dla małoletniego dziecka rozwód rodziców jest katastrofą. Rodzinne postępowanie informacyjne może przynajmniej częściowo zmniejszyć skalę rozwodów, dając rodzicom szansę na pojednanie i chroniąc dzieci przed tą tragedią - uważa Nikodem Bernaciak, analityk Ordo Iuris.
- Z badań psychologicznych wynika, że z punktu widzenia dziecka, truma z powodu rozwodu rodziców jest wręcz więsza niż śmierć rodziców - mówił w progamie Polonia Christiana ekspert Ordo Iuris. - Właśnie w interesie dzieci jest, by skalę tych rozwodów ograniczyć - przekonywał.
Dodał, że w czerwcu 2021 roku Instytut Ordo Iuris wraz Collegium Intermarium opublikował raport pod tytułem "Koszt rozpadu rodzin w Polsce". - Tam są przytaczane również innego rodzaju badania, z których wynika, że rozwód rodziców, zmniejsza prawdopodobieństwo ukończenia szkoły średniej przez chłopców o 39 proc. i o 34 proc. przez dziewczęta. Starsze dzieci mają tendencje do dystansowania się emocjonalnego od rodziców i pozostałych domowników oraz do poszukiwania towarzystwa poza domem - wyliczał.
- Rozwód rodziców sprzyja popadnięciu dziecka w zachowania patologiczne, w alkoholizm, w narkomanię, w izolację społeczną. To jest coś wyjątkowo szkodliwego z punktu widzenia tych dzieci - ocenił.
Gość z Ordo Iuris przypomniał, że rozwody w Polsce wprowadzono "dekretem komunistycznego przydenta Władysława Bieruta w 1945 roku". Dodał, że jedocześnie w tym samym dekrecie wprowadzono posiedzenia pojednawcze.
- Nawet komunistyczne państwo zauważało, że rodzina jest kluczową wartością dla przetrwania społeczeństwa - podsumował Nikodem Bernacki.