PolskaEkspert o zamachu w Nicei: służby informowały, że taktyka terrorystów zmienia się

Ekspert o zamachu w Nicei: służby informowały, że taktyka terrorystów zmienia się

• Służby już od pewnego czasu informowały, że taktyka terrorystów zmieni się - mówi o zamachu w Nicei ekspert ds. terroryzmu Krzysztof Liedel z Collegium Civitas
• Mówiono, że być może będą wykorzystywali samochody wypełnione materiałem wybuchowym, którymi będą wjeżdżali w tłum - dodaje
• Francja już od dłuższego czasu znajduje się na liście celów organizacji terrorystycznych - uważa ekspert

Ekspert o zamachu w Nicei: służby informowały, że taktyka terrorystów zmienia się
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Krzysztof Liedel ocenia, że ataki terrorystyczne we Francji wynikają m.in. z zaangażowania tego kraju w operacje militarne w Syrii i Iraku. Od dłuższego czasu Francja znajduje się na liście celów organizacji terrorystycznych.

Zwrócił też uwagę, że wszyscy spodziewali się próby ataku podczas EURO 2016 we Francji bądź podczas wyścigu kolarskiego Tour de France. - Udało się te imprezy zabezpieczyć i przebiegły spokojnie, jeśli chodzi o zagrożenie terrorystyczne - powiedział ekspert. Bardzo często - jak tłumaczył - podczas dużych imprez, które charakteryzują się wzmożonymi środkami bezpieczeństwa, trudno jest osiągnąć element zaskoczenia. - Natomiast, jak widać, terroryści ze swoich planów nie zrezygnowali - dodał.

- W tym konkretnym przypadku, jeśli chodzi o Niceę, wykorzystano symbolikę święta narodowego Francji (14 lipca). Ten efekt propagandowy, medialny, psychologiczny z punktu widzenia tego ataku będzie nie mniejszy niż atak, który byłby przeprowadzony podczas EURO czy podczas szczytu NATO - zauważył.

Jak podkreślił, "dzisiaj w Europie wszystkie kraje, gdzie mamy do czynienia z dużymi imprezami różnej natury - od sportowych przez gospodarcze na politycznych kończąc - to są atrakcyjne cele dla terrorystów". - Oczywiście w zależności od ich możliwości logistycznych i przygotowania do wykonywania takich zamachów są w stanie je przeprowadzać. Bardzo ważnym elementem w ich planowaniu pozostaje element zaskoczenia - dodał Liedel.

Ekspert pytany o skutki tego ataku dla Francji i Europy zauważył, że "powoli przyzwyczajamy się do pewnej rutyny w reakcjach po tego typu zamachach". Jak dodał, będziemy mieli teraz do czynienia z szeroką akcją antyterrorystyczną, mającą na celu przede wszystkim zebranie dowodów - kto był zaangażowany w ten zamach, kto go dokonał, czy są jeszcze jakieś osoby, które brały udział w jego przygotowaniu.

Podkreślił, że w Europie "będziemy mieli do czynienia ze wzmożonymi środkami bezpieczeństwa" oraz "z teatrem dużej potężnej operacji antyterrorystycznej". - W wielu krajach będzie dochodziło do zatrzymań i aresztowań, aby zminimalizować możliwości operacyjne poszczególnych komórek (terrorystycznych) - uważa.

Ekspert przewiduje, że nastąpią zmiany w systemach bezpieczeństwa, ponieważ terroryści zmienili taktykę - wykorzystali samochód. - Służby już od pewnego czasu informowały o tym, że taktyka (terrorystów) zapewne się zmieni. Mówiono, że być może będą to samochody wypełnione materiałem wybuchowym, którymi sprawcy będą wjeżdżali w tłum - wskazał Liedel.

Jego zdaniem zarówno we Francji, jak i w całej Europie rozpocznie się dyskusja na temat tego, na ile jesteśmy w stanie zrezygnować z kolejnych swobód obywatelskich i praw na rzecz poczucia bezpieczeństwa. - Zawsze jest tak, że po takich spektakularnych atakach ta dyskusja wraca, a my bardzo często godzimy się i dajemy przyzwolenie społeczne na to, aby swobody były ograniczane - dodał ekspert.

Podkreślił, że Francuzi nie rezygnują z walki z terroryzmem. - Myślę, że będą padały różnego rodzaju deklaracje polityczne - dodał. Jak przypomniał, Francuzi potwierdzili, że dalej będą zaangażowani w operacje militarne w Syrii i w północnej Afryce".

Według najnowszego bilansu w ataku na południu Francji zginęły 84 osoby, a 18 pozostaje w stanie krytycznym. Wśród ofiar śmiertelnych są dzieci. Według policji za zamach odpowiada mężczyzna pochodzenia francusko-tunezyjskiego, urodzony w Tunezji. Do ataku doszło w czwartek późnym wieczorem na nadmorskiej promenadzie, na której zgromadzeni mieszkańcy i turyści oglądali pokaz fajerwerków z okazji Dnia Bastylii, święta narodowego Francji. W zgromadzony tłum wjechała biała ciężarówka.

Źródło artykułu:PAP
terroryzmekspertnicea

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)