Ekshumacja posła Rybickiego. Minister nie ujawnia, ile wydał na zabezpieczenie

Ekshumacja posła Rybickiego. Minister nie ujawnia, ile wydał na zabezpieczenie

Ekshumacja posła Rybickiego. Minister nie ujawnia, ile wydał na zabezpieczenie
Źródło zdjęć: © East News | Karolina Misztal/REPORTER
Sylwester Ruszkiewicz
05.08.2018 15:29, aktualizacja: 05.08.2018 16:22

Burza wokół majowej ekshumacji na gdańskim Srebrzysku, podczas której bez zgody bliskich wykopano z grobu ciało Arkadiusza Rybickiego. W akcji zabezpieczenia cmentarza brało udział kilkuset funkcjonariuszy policji. Pytany o koszty, wiceminister Jarosław Zieliński odpowiada, że "dane nie są gromadzone".

Kontrowersyjną ekshumację przeprowadzono w połowie maja. Oburzenia nie kryli wtedy najbliżsi polityka Platformy, działacza podziemnej Solidarności i jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Według jego brata, senatora Sławomira Rybickiego, prokuratura "wkroczyła w sferę prawnie chronionych dóbr w postaci kultu osoby zmarłej". Oświadczenie w tej sprawie rozesłano m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Rodzina mówi o barbarzyństwie

- Ten moment jest dla mnie i dla całej rodziny strasznie trudny. Trudno pogodzić się z takim traktowaniem pamięci Arama, wybitnego Polaka, gdańszczanina zasłużonego dla polskiej niepodległości, który stał się obiektem decyzji motywowanej politycznie. Ta ekshumacja i badanie ciała Arama nic nowego do badania przyczyn katastrofy smoleńskiej nie wniesie - stwierdził w rozmowie z Radiem Gdańsk Sławomir Rybicki.

W podobnym tonie wypowiadała się żona zmarłego polityka, Małgorzata Rybicka. - To jest barbarzyństwo. To jest sprzeczne z tradycją i wartościami chrześcijańskimi. Uważam, że to jest instrumentalne traktowanie ciała ludzkiego do celów politycznych – mówiła. Pod cmentarzem protestowały dziesiątki osób. Ekshumacja zaplanowana była na 19.00, ale wydobycie ciała nastąpiło kilka godzin później.

Zobacz także: Jarosław Sellin: Lech Wałęsa jest postacią historyczną

Według informacji portalu oko.press ekshumacji pilnowały ogromne siły wojska i policji. „Naliczyłem sześć autokarów z żandarmerią wojskową i 33 policyjne radiowozy” – informował portal. To oznacza, że w akcji ochrony ekshumacji, bo tak trzeba chyba to nazwać, brało udział kilkaset funkcjonariuszy, może nawet 500 osób.

Kuriozalne tłumaczenia ministra

Ile kosztowało zabezpieczenie ekshumacji? Wirtualna Polska dotarła do pisma, w której wyjaśnienia w tej sprawie składa wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Z dokumentu wynika, że informacje są albo niejawne albo w ogóle nie były gromadzone.

- W dniu 14 maja 2018 roku, w związku z ekshumacją na terenie cmentarza Srebrzysko w Gdańsku, zostało przeprowadzone zabezpieczenie w formie akcji policyjnej pod dowództwem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku. Wykaz sił i środków wykorzystanych w ramach wskazanej akcji policyjnej przeprowadzonej na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku znajduje się w dokumentacji objętej klauzulą niejawną. Ponadto pragnę zaznaczyć, że czynności o charakterze procesowym w całości kierowane były przez Zespół Śledczy nr I Prokuratury Krajowej, zaś rolą Policji była realizacja wytycznych sporządzonych przez prokuratorów. Z informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że KWP w Gdańsku nie gromadzi danych dotyczących kosztów poniesionych w wyniku realizacji powyższych działań – napisał Jarosław Zieliński.

Miliony na zabezpieczenie miesięcznicy

A przypomnijmy, że pod rządami PiS, policja zabezpieczała również obchody miesięcznicy smoleńskiej, a także broniła dostępu do Sejmu podczas protestów związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości. Zabezpieczenie miesięcznic smoleńskich wyniosło tylko w okresie listopad 2015 – listopad 2017 ok. 5,1 mln zł. Łącznie ta kwota mogła sięgać 7 mln zł. Według Komendy Głównej Policji, środki miały być znacznie niższe i wynieść 800 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (918)
Zobacz także