Egzekucja w Mali. Najemnicy z Grupy Wagnera rozstrzelali więźniów
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami z Grupy Wagnera aresztowały przed miesiącem w mieście Sebabougou na zachodzie kraju 100 mężczyzn, głównie pasterzy z etnicznej grupy Fulani. Około 60 z nich uprowadzili. Po tygodniu ich krewni odkryli dziesiątki ciał w pobliżu bazy wojskowej.
Co musisz wiedzieć?
- Aresztowania w Sebabougou: Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały 100 mężczyzn, głównie pasterzy z grupy Fulani, w mieście Sebabougou na zachodzie Mali.
- Odkrycie ciał: Po tygodniu od aresztowań, krewni zatrzymanych odkryli dziesiątki ciał w pobliżu bazy wojskowej.
- Raport ONZ: Niezależni eksperci ONZ sporządzili raport, który sugeruje, że osoby aresztowane były torturowane i przesłuchiwane w sprawie domniemanych powiązań z terrorystami.
Jak doszło do aresztowań w Mali?
Malijskie Siły Zbrojne, wspierane przez rosyjskich najemników, przeprowadziły operację wojskową w mieście Sebabougou, gdzie aresztowano 100 mężczyzn. Większość z nich to pasterze z etnicznej grupy Fulani. "Według niepotwierdzonych doniesień, osoby aresztowane były torturowane i przesłuchiwane w sprawie domniemanych powiązań z terrorystami w obozie wojskowym Kwala" - napisali eksperci ONZ.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Potężna eksplozja na froncie. Rosjanie stracili sprzęt za miliony
Przeprowadzona przez nich rekonstrukcja wydarzeń sugeruje, że osoby zwerbowane przez najemników z byłej Grupy Wagnera wyprowadziły ofiary z obozu i zabiły je, otwierając ogień z broni palnej.
Jakie działania podjęły malijskie siły zbrojne?
W oświadczeniu z 28 kwietnia malijskie siły zbrojne potwierdziły, że od 11 do 15 kwietnia 2025 r. prowadziły operacje wojskowe w kilku obszarach, w tym w Sebabougou i Kwala. FAMA dodał, że "zneutralizowano" wówczas kilku bojowników ze "zbrojnych grup terrorystycznych".
Masakry, egzekucje doraźne i wymuszone zaginięcia stały się powszechne, odkąd rządząca Mali junta wojskowa sprowadziła rosyjskich najemników, aby pomogli jej w walce z rebeliantami i powstańcami, w tym ze wspieraną przez Al-Kaidę i powiązaną z Państwem Islamskim grupą Wsparcia Islamu i Muzułmanów (JNIM).
Human Rights Watch, organizacja broniąca praw człowieka w raporcie z grudnia 2024 r. ujawniła, że podczas operacji wojskowych w miastach i wioskach w środkowej i północnej części Mali".