Egzamin ósmoklasisty 2025: Terminy egzaminów. Pełny harmonogram dla uczniów
Egzamin ósmoklasisty, który startuj dziś, to pierwszy poważny egzamin w życiu ucznia. Mimo, że nie ma możliwości, by go nie zdać, to większość uczniów chce uzyskać jak najlepszy wynik, by dostać się do wymarzonego liceum czy technikum. Jak wygląda terminarz i harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025?
Egzamin ósmoklasisty to obowiązkowy test dla uczniów kończących szkołę podstawową. Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły. Zwolnieni z egzaminu mogą być laureaci olimpiad i konkursów wojewódzkich.
Kiedy egzaminy ósmoklasisty w 2025 roku?
Egzaminy odbędą się w dniach 13, 14 i 15 maja 2025. Uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz szkół artystycznych przystąpią do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.
Termin główny:
- 13 maja (wtorek) – język polski, godz. 9:00
- 14 maja (środa) – matematyka, godz. 9:00
- 15 maja (czwartek) – język obcy nowożytny, godz. 9:00
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy Trumpa trzeba obłaskawić? Posłanka mówi o strategii Trzaskowskiego
Termin dodatkowy (dla uczniów, którzy nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym):
- 10 czerwca (wtorek) – język polski, godz. 9:00
- 11 czerwca (środa) – matematyka, godz. 9:00
- 12 czerwca (czwartek) – język obcy nowożytny, godz. 9:00
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i składa się z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (angielskiego lub niemieckiego). Uczniowie przystępują do egzaminu z języka obcego, którego uczą się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych w szkole.
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025?
Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 4 lipca 2025 r. Tego dnia uczniowie otrzymają również zaświadczenia. Wyniki są przedstawiane w procentach oraz na skali centylowej i stanowią jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Egzamin ósmoklasisty nie ma progu zdawalności, co oznacza, że nie można go nie zdać. Jest jednak istotnym elementem rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych.
Źródła: CKE, Gazeta Prawna, rp.pl