PolskaEgzamin maturalny z matematyki: wszystko pod kontrolą

Egzamin maturalny z matematyki: wszystko pod kontrolą

Zakończył się egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym, który był obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Przebiegł spokojnie - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Egzamin maturalny z matematyki: wszystko pod kontrolą
Źródło zdjęć: © PAP

05.05.2010 | aktual.: 05.05.2010 16:00

Jak powiedział po zakończeniu egzaminu wicedyrektor Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki, do Komisji nie dotarły żadne niepokojące sygnały dotyczące przebiegu egzaminu lub ewentualnych jego zakłóceń.

Maturzyści, którzy zdawali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się m.in. znajomością własności funkcji liniowych i kwadratowych, geometrii i rachunku prawdopodobieństwa.

Arkusz egzaminacyjny zawierał 34 zadania. Wśród nich było 25 zadań zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera poprawną odpowiedź z czterech wskazanych. Pozostałe dziewięć zadań to zadania otwarte, czyli takie, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi oraz poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.

Przy rozwiązywaniu zadań maturzyści mogli korzystać z specjalnie przygotowanych dla nich zestawów wzorów matematycznych.

Rozwiązując zadania maturzyści musieli wykazać się znajomością takich pojęć jak: wartość bezwzględna, procent, potęga, logarytm oraz wielomian jednej zmiennej. Zdający musieli też rozwiązać równanie w postaci proporcji oraz nierówność.

Część zadań dotyczyła własności funkcji kwadratowej i liniowej oraz funkcji trygonometrycznych. Kolejne zadania wymagały od maturzystów znajomości figur płaskich i przestrzennych i ich własności oraz własności ciągów arytmetycznych i geometrycznych. W zadaniach otwartych uczniowie mieli rozwiązać nierówność stopnia drugiego i równanie stopnia trzeciego, znać pojęcie prawdopodobieństwa zdarzenia oraz wykazać się umiejętnością dowodzenia.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane były zadania otwarte.

Arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie podstawowym jest już dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl)
.

Poziom rozszerzony

O godzinie 14.00 rozpoczął się, dla chętnych maturzystów, egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania tego egzaminu zadeklarowało 58 tys. maturzystów, czyli 14%.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała, że arkusz egzaminacyjny z poziomu rozszerzonego ma zostać opublikowany na stronie www.cke.edu.pl w czwartek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)