ŚwiatEgipt: pierwsze książki w Bibliotece Aleksandryjskiej

Egipt: pierwsze książki w Bibliotece Aleksandryjskiej

Koran, Biblia i podręcznik firmy Microsoft były pierwszymi książkami, jakie trafiły na półki nowej Biblioteki Aleksandryjskiej,która ma być kontynuatorką najsłynniejszego starożytnego przybytku wiedzy i nauki.

02.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Egipski rząd pragnie by w XXI wieku biblioteka stała się centrum kultury i nauki nie tylko świata arabskiego, ale również śródziemnomorskiego i dawała nadzieję czteromilionowej społeczności Aleksandrii.

Egzemplarz Koranu, będący pierwszym dziełem w nowych zbiorach aleksandryjskich, to XVII-wieczny rękopis wybitnego arabskiego kaligrafa Ibn al-Bawaba. Książka Microsoftu natomiast, to podręcznik obsługi programu Excel wersja 2000.

Budowa Biblioteki Aleksandryjskiej, rozpoczęta w 1997 roku, była wielkim i kosztownym przedsięwzięciem międzynarodowym z udziałem m.in. UNESCO.

Gmach ze szkła i betonu ma zostać uroczyście otwarty 23 kwietnia 2002 roku, w międzynarodowy dzień książki, ale już teraz rozpoczęto kompletowanie księgozbioru. Ostatecznie będzie on liczył ponad 8 mln dzieł.

Założona w III wieku p.n.e. przez Ptolemeusza I Sotera Biblioteka Aleksandryjska zgromadziła niemal całe piśmiennictwo greckie, etiopskie, hebrajskie, indyjskie i perskie. Zbiory liczyły ok. 700 tysięcy zwojów.

Dynastia Ptolemeuszy była tak zapobiegliwa w poszukiwaniu nowych rękopisów dla biblioteki, że konfiskowała je każdemu, kto przybywał do portu.

W 47 r p.n.e. bibliotekę strawił wielki pożar,a ostatecznego dzieła zniszczenia dokonali Arabowie w 642 r.(lawi)

egiptbibliakoran
Zobacz także
Komentarze (0)