Trwa ładowanie...
d2y4gvl

Efekty wzmożonej aktywności Słońca


Największe zgrupowanie plam (nazwane Noaa 9393) na powierzchni Słońca obserwują naukowcy od kilku dni. Efekty wybuchu, który miał miejsce w niedzielę na powierzchni Słońca, widoczne będą na Ziemi we wtorek - podał serwis NASA. Wszystkie te zjawiska nie powinny dziwić, gdyż nasza gwiazda
właśnie jest w maksimum aktywności 11-letniego cyklu.

d2y4gvl
d2y4gvl

Wielkość plam jednak jest olbrzymia nawet jak na maksimum aktywności. Oceniono, że jest ok. 15 razy większa niż powierzchnia naszego globu.

Plamy na Słońcu to obszary ciemniejsze niż materia je otaczająca. Relatywnie ciemniejsze, gdyż znajdują się w jaśniejszym od siebie otoczeniu. Ciemniejsze oznacza zimniejsze, ale oczywiście nie zimne. Temperatura plamy słonecznej to ok. 3500 st. Celsjusza, podczas gdy temperatura otaczającej materii to ok. 6000 stopni.

Powodem powstawania plam jest zniekształcone pole magnetyczne Słońca. Linie sił pola magnetycznego wydają się przebijać na zewnątrz gwiazdy z jej środka, a miejsce, w którym im się to uda, jest właśnie ciemniejszą (zimniejszą) plamą.

Ta plama, którą zaobserwowano teraz, jest gigantyczna. Naukowcy mówili, że czeka nas eksplozja i emisja takiej ilości materii, jakiej ludzkość nie wyprodukowała w ciągu całego swojego istnienia. Okazało się jednak, że nie mamy do czynienia z jedną eksplozją, tylko z jej seriami.

d2y4gvl

Wybuch na Słońcu wiąże się z emisją tzw. wiatru słonecznego. Wiatr taki może wpłynąć na życie na Ziemi. W razie wybuchu także w kierunku Ziemi pomknie chmura cząstek nieobojętnych elektrycznie. Część z nich zderzy się bezpośrednio z ziemską atmosferą. To z kolei zaowocuje powstaniem zorzy polarnej. Będzie ona szczególnie widoczna na północnej półkuli.

Z kilkoma wybuchami mieliśmy już do czynienia, a ich efekty można było odczuć na Ziemi. (aso)

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj