PolskaEdukacja więźniów o Katyniu. Pomoże w resocjalizacji?

Edukacja więźniów o Katyniu. Pomoże w resocjalizacji?

Więźniowie z okręgu warszawskiego będą mogli wysłuchać serii prelekcji o zbrodni katyńskiej a także zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek przedstawiciele muzeów i Służby Więziennej.

Porozumienie w sprawie prowadzenia wspólnych przedsięwzięć, zapewniających edukację historyczną osób pozbawionych wolności, podpisali w poniedziałek ppłk Anna Osowska-Rembecka, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Warszawie; prof. Janusz Cisek, dyr. Muzeum Wojska Polskiego oraz Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego. Poinformowała o tym kpt. Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.

- Popisaliśmy dziś umowę, na mocy której będą mieli możliwość wizyty w Muzeum Wojska Polskiego, a z drugiej strony ja będę mógł poprowadzić wykłady w zakładach karnych - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego, Sławomir Frątczak.

Prelekcje, które rozpoczną się w styczniu, będą dotyczyły zarówno zbrodni katyńskiej, jak i tematów dotyczących historii oręża polskiego.

Program będzie obejmował zakłady karne z okręgu warszawskiego, czyli siedem aresztów śledczych i trzy zakłady karne, m.in. w Grójcu, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie. W pierwszej kolejności odwiedzane będą areszty i zakłady w Warszawie. Frątczak poinformował, że prelekcje będą prowadzone dwa razy w miesiącu.

Więźniowie będą też mieli okazję obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowane pokazy slajdów, związanych z tematyką wykładów.

Według Frątczaka, zajęcia o tematyce historycznej w zakładach karnych mogą wspomóc proces edukacji osadzonych, a edukacja przyczyni się też do ich resocjalizacji. Jak dodał, jest to realizacja jego pomysłu z lat 80., który wtedy nie doszedł do skutku.

Według przekazanych informacji, na mocy umowy więźniowie mogą również pracować na rzecz muzeum, np. przy wznoszeniu nowego budynku placówki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)