Ebola
Epidemia eboli wybuchła w Zachodniej Afryce w grudniu 2013 roku. Choroba pojawiła się w Gwinei, a później rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone. Tylko w tych trzech państwach odnotowano ponad 11 tys. ofiar śmiertelnych. Choroba dotarła w sumie do 10 krajów, w tym do Hiszpanii i USA. Do Ameryki i Europy wirusa przywieźli lekarze i pielęgniarki pracujący w Afryce.
Przez dwa lat Zachodnia Afryka walczyła z epidemią eboli, która była najcięższa od momentu wykrycia wirusa w 1976 roku. Wirus ebola wywołuję gorączkę krwotoczną, którą trudno wyleczyć, a śmiertelność może dochodzić nawet do 90 proc. Wirus przenosi się na ludzi, który mieli kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonych zwierząt. Wirus może się rozprzestrzeniać z człowieka na człowieka poprzez kontakt ze zmarłym, krwią, płynami ustrojowymi oraz skażonymi przedmiotami.
Na początku 2016 roku w większości państw Afryki Zachodniej choroba nie stanowiła już poważnego zagrożenie, choć pojawiały się pojedyncze przypadki zachorowań. Nadal trwają poszukiwania szczepionki przeciwko tej chorobie, a prace są na bardzo zaawansowanym etapie.
Komentarze