Trwa ładowanie...
d2cxkjc

EBOiR: wolniejszy wzrost w Europie Środkowej i Wschodniej

Osłabienie globalnej gospodarki znacząco spowolni wzrost w krajach Europy Środkowej i Wschodniej - ocenia Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w ogłoszonym w niedzielę raporcie.
EBOiR przewiduje dla tych 27 krajów wzrost na poziomie 3,4% w 2001 roku.

Share
d2cxkjc

Wyjątkowo silną stopę wzrostu, wynoszącą 5,4%, osiągnęły kraje Europy Środkowej i Wschodniej w 2000 roku dzięki dynamizmowi gospodarki światowej, większej integracji z Unią Europejską, korzystnym kursom walut i wysokim cenom ropy - napisano w raporcie.

_ Globalna gospodarka słabnie o wiele szybciej niż to przewidywano nawet w grudniu 2000 roku_ - powiedział główny ekonomista banku Willem Buiter. "Zadyszka" gospodarki amerykańskiej wpłynie na całą Europę, a ekonomiczne spowolnienie w Unii Europejskiej i spadek wzrostu produkcji w Rosji mogą uderzyć w eksport w regionie - ocenił.

Najbardziej dramatyczne wyhamowanie tempa wzrostu nastąpi w Rosji i państwach poradzieckich - oceniają autorzy raportu. Przewidują, że w krajach tych wzrost spadnie z 7,3% w zeszłym roku do 2,6% w 2001 r. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej spadek wyniesie prawdopodobnie tylko 0,4 punktu proc.

W ocenie Buitera, największe szanse przetrwania trudnego okresu będą miały kraje, które uczyniły postępy w restrukturyzacji sektora finansowego i bankowego oraz reformowaniu gospodarki. (reb)

d2cxkjc

Podziel się opinią

Share
d2cxkjc
d2cxkjc
Więcej tematów