Trwa ładowanie...

Ebenezer Cobb Morley przypomniany przez Googla

Ebenezer Cobb Morley w czwartek 16 sierpnia został bohaterem Google Doodle. Tego dnia przypada 187. rocznica urodzin twórcy współczesnej piłki nożnej.

Share
Ebenezer Cobb Morley przypomniany przez Googla
Źródło: Youtube.com
d12g813

Ebenezer Cobb Morley – kim był

Ebenezer Cobb Morley był angielskim pasjonatem sportu. Urodził się 16 sierpnia 1831 roku w Hull, jednak jego działalność związana była głównie z Barnes. Morley na kartach historii zapisał się głównie jako twórca pierwszych zasad piłki nożnej. W październiku 1863 roku podczas spotkania w pubie Ebenezer, wraz z kilkoma innymi pasjonatami piłki nożnej, powołał do życia The Football Association (FA), czyli pierwszy związek piłkarski.

Ebenezer Cobb Morley - przepisy piłki nożnej

Zgodnie z pomysłem Ebenezera Cobba Morley’a pierwsze zasady nie obejmowały przepisów o rzutach karnych (zadebiutowały one w Irlandii w 1890 roku). Ważnymi regulacjami były natomiast te zakazujące przepychania oraz szarpania rywala. W pionierskim kodeksie określono również, jakim sprzętem nie może posługiwać się zawodnik. Zakazano butów zawierających metalowe podeszwy oraz gwoździe. Nie można było stosować również obuwia, którego obcas wzmacniany był gumą. Jak widać pierwsi piłkarze lubili postraszyć rywala nie tylko dobrą grą. Boiska, na których rozgrywane były mecze, mogły mieć różne rozmiary. Jednak ich maksymalna szerokość nie mogła przekroczyć 91, 5 metra, a długość 183 metrów.

d12g813

Ebenezer Cobb Morley – nie tylko piłka nożna

Ebenezer Cobb Morley to działacz sportowy, który oprócz piłki nożnej interesował się również wioślarstwem. Był czynnym zawodnikiem tego sportu, a także założycielem regat Barnesa i Mortlake'a. W XIX weku nie można było utrzymać się z uprawiania sportu, dlatego Morley na co dzień był adwokatem. Ojciec założyciel związku piłkarskiego zmarł 20 listopada 1924 w Richmond, jednak jego grób znajduje się na opuszczonym cmentarzu w Barnes.

Ebenezer Cobb Morle - Google Doodle

d12g813

Podziel się opinią

Share
d12g813
d12g813
Więcej tematów