Trwa ładowanie...
d9iu3na

Dziwisz: Jeśli nie uwierzymy papieżowi, to komu będziemy wierzyć?

- Nie mogę potwierdzić, że Jan Paweł II był wprowadzany w błąd ws. skandali w Kościele - stwierdził w środę kardynał Stanisław Dziwisz w rozmowie z dziennikarzami. Tym samym bliski współpracownik papieża Polaka odniósł się do wypowiedzi papieża Franciszka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kardynał Stanisław Dziwisz komentuje słowa papieża Franciszka
Kardynał Stanisław Dziwisz komentuje słowa papieża Franciszka (East News, Fot: MAREK LASYK/REPORTER)
d9iu3na

Ojciec Święty w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji stwierdził że św. Jan Paweł II bywał wprowadzany w błąd w sprawach skandali w Kościele. Franciszek mówił o tym w kontekście księdza Marciala Maciela Degollado z Meksyku. Był on założycielem zgromadzenia Legionistów Chrystusa. Oskarżono go wykorzystywanie seksualne.

- Nie mogę tego potwierdzić. Być może Ojciec Święty ma większą znajomość sprawy od wewnątrz kurii. Myśmy byli tylko sekretarzami osobistymi Ojca Świętego. Nie braliśmy udziału w zebraniach, w decyzjach czy w sposobie zarządzania Kościołem - powiedział w środę kard. Stanisław Dziwisz.

d9iu3na

Bliski współpracownik Jana Pawła II dodał, że słowa Franciszka "były bardzo ważne, bo wreszcie trzeba komuś wierzyć". - Jeśli nie uwierzymy papieżowi, to komu będziemy wierzyć? - mówił w rozmowie z dziennikarzami.

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Duchowny znaczył, że słowa papieża "były bardzo zdecydowane co do świętości Jana Pawła II, a także co do jego stanowiska w stosunku czy do pedofilii, czy do innych spraw, które dotykały Kościół i są obecne". Po raz kolejny powołał się na dekrety wydane przez papieża Polaka, dotyczące początkowo USA i Irlandii, a później całego Kościoła, porządkujące postępowanie w sprawach kościelnej pedofilii. - Podjęli to papieże - jego następcy - do dziś dnia - dodał Dziwisz.

d9iu3na

Oświadczenie Dziwisza

We wtorek kardynał Stanisław Dziwisz wydał specjalne oświadczenie. Pisał w nim, że "Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który w sposób systemowy wprowadził ochronę dzieci i młodzieży w Kościele".

Według duchownego, "próby zniesławienia św. Jana Pawła II obrażają uczucia milionów osób na całym świecie, dla których św. Jan Paweł II był i jest niepodważalnym autorytetem i orędownikiem w rozmaitych sytuacjach życiowych". Dziwisz podziękował również Franciszkowi za "położenie kresu zniesławieniom" Jana Pawła II.

d9iu3na

Próba walki z kościelną pedofilią

Papież Franciszek jako jeden z nielicznych kościelnych dostojników podejmuje próbę zwalczenia zjawiska pedofilii we wspólnocie. Stolica apostolska w lutym wezwała wszystkich reprezentantów światowych episkopatów na specjalny szczyt poświęcony sytuacji nieletnich w Kościele. "Przeżywamy kilka dni dialogu, słuchania i rozeznania. Oby to był czas nawrócenia" - pisał wtedy na Twitterze papież Franciszek.

Do Stolicy Piotrowej przyjechało wtedy wielu zagranicznych dziennikarzy, głównie z USA. Obserwatorzy te nagłe zainteresowanie porównywali nawet do wyboru nowego papieża. Biskupowi Rzymu podczas szczytu chodziło przede wszystkim o uporanie się z przypadkami seksualnego molestowania nieletnich przez księży i zakonników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

d9iu3na

Podziel się opinią

Share
d9iu3na
d9iu3na