Trwa ładowanie...
d9tbykn

Dzisiaj, 13 marca, mija 6. rocznica wyboru papieża. Papież Franciszek zmagał się w tym roku z licznymi problemami

Dzisiaj, 13 marca, mija 6. rocznica wyboru papieża. Papież Franciszek zmagał się w tym roku z licznymi problemami. Sprawdź, dlaczego Watykan uznał ten moment za przełomowy dla Kościoła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek: 6. rocznica wyboru papieża - 13 marca 2019. Sprawdź, z jakimi problemami zmagał się w tym roku Watykan
Papież Franciszek: 6. rocznica wyboru papieża - 13 marca 2019. Sprawdź, z jakimi problemami zmagał się w tym roku Watykan (PAP/EPA)
d9tbykn

Papież Franciszek - 6. rocznica wyboru papieża

Zdaniem watykanistów miniony rok można uznać za najtrudniejszy od wyboru Argentyńczyka włoskiego pochodzenia, Jorge Bergoglio. Doszło do niego w nietypowych okolicznościach, po rezygnacji poprzedniego papieża, Benedykta XVI z urzędu. Wiele wskazuje jednak na to, że siódmy rok pontyfikatu może być niemniej trudny. Rocznica wyboru papieża Franciszka przypada akurat w kluczowym momencie dla wiarygodności Kościoła, zbiegając się z trzema przełomowymi wydarzeniami. Pierwszym z nich jest skazanie za pedofilię na 6 lat więzienia australijskiego kardynała, George’a Pella. Drugim, decyzja o wydaleniu ze stanu kapłańskiego za podobne przewinienia byłego kardynała Theodore’a McCarricka z USA, a ostatni, wyrok pół roku więzienia w zawieszeniu dla dotychczasowego metropolity Lyonu, kardynała Philippe’a Barbarina, za tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci.

Papież Franciszek wobec reformy Kościoła

Kolejnym, niezwykle ważnym zadaniem Franciszka jest dokończenie reformy Kurii Rzymskiej. Wiadomo, że nad tym procesem wraz z grupą doradców, papież pracuje już od ponad pięciu lat. Celem tych działań jest doprowadzenie do przebudowy struktur w duchu oszczędności, racjonalizacji pracy oraz walki z biurokracją. Niestety, prace przebiegają bardzo powoli i nie wiadomo, kiedy zostaną sfinalizowane. Watykaniści, chcą podkreślić dramatyczne wyzwania, przed którymi stanął papież oraz jego upór w walce o odzyskanie wiarygodności Kościoła, podsumowują szósty rok pontyfikatu określeniem „straszliwego roku” (l'annus horribilis).

d9tbykn

Podziel się opinią

Share

d9tbykn

d9tbykn
Więcej tematów