Dziś burze, grad, a nawet trąby powietrzne. Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW

W poniedziałek 20 lipca teren całej Polski jest objęty ostrzeżeniami IMGW o burzach z gradem. Sprawdź, gdzie aktualnie jest burza.

Burze z gradem. Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski
Burze z gradem. Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

20.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostrzeżenia IMGW o burzach z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej ostrzega przed poniedziałkowymi burzami z gradem. Ostrzeżenia IMGW dotyczą całej Polski.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Wszystkie województwa w kraju objęte są ostrzeżeniem IMGW pierwszego stopnia.

Burze występują już od rana w zachodniej Polsce. Tam towarzyszą im opady o natężeniu większym niż 10-15 mm/h. "Burze przemieszczają się na północny wschód. W najbliższych godzinach spodziewany jest coraz intensywniejszy rozwój zjawisk burzowych, głównie w zachodniej połowie kraju" - informuje IMGW.

Gdzie jest burza? Możliwe trąby powietrzne. IMGW ostrzega

W porannym komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że "najgroźniejsze burze prognozowane są przed frontem, w strefie dwóch linii zbieżności. Tam możliwe są opady deszczu do 30-40 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h oraz grad. Po południu możliwe jest największe nasilenie zjawisk przed frontem i porywy wiatru mogą sięgać 100 km/h, a grad 2-4 cm. Nie można wykluczyć rozwoju trąby powietrznej. Burze będą występować już od godzin porannych, ale najsilniejsze będą popołudniu i wieczorem".

Dopiero wieczorem z zachodu do centrum stopniowo będzie przemieszczać się płytka zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym i poprzedzającymi go liniami zbieżności. Napłynie chłodniejsze, bardziej suche i stabilne powietrze.

Gdzie jest burza, można sprawdzić na radarze burz

Radar burz jest to mapa, gdzie przedstawiane są zjawiska pogodowe, tj. m.in. opady, pioruny. Dzięki temu można sprawdzić, na jakim obszarze są aktualnie burze, w którym miejscu przechodza nad Polską lub czy napływają do na z zagranicy. Radar burz można sprawdzić m.in. na stronie radarburz.pl czy skyradar.pl.

Komentarze (2)