Trwa ładowanie...
d4jssur

Dziewięć samolotów Rosji nad Bałtykiem. NATO poderwało myśliwce

Aż dziewięć rosyjskich samolotów przechwyciły w ostatnich dniach myśliwce NATO, które strzegą państw bałtyckich. Piloci sojuszu wylatywali alarmowo sześć razy z powodu maszyn Moskwy nad Bałtykiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie rosyjskich samolotów wykonali nad Bałtykiem piloci dyżurnych myśliwców RAF
Zdjęcie rosyjskich samolotów wykonali nad Bałtykiem piloci dyżurnych myśliwców RAF (RAF/MOD UK)
d4jssur

Litewski resort obrony poinformował, że tuż po wykryciu obcych maszyn, myśliwce dyżurne misji Baltic Air Policing były podrywane, by przechwycić samoloty. Za każdym razem okazywało się, że to Rosjanie, którzy nie zgłosili wcześniej przelotu.

Maszyny NATO przechwyciły i eskortowały samolot transportowy An-26, trzy razy maszyny Ił-22 i pięć razy myśliwce Su-27 wylicza polskieradio.pl. Dane przedstawione przez Litwinów dotyczą dni od 13 do 19 maja.

Rosyjskie maszyny operowały nad Bałtykiem. Część ladowała w obwodzie kaliningradzkim.

d4jssur

Zobacz także: Marianin w Licheniu molestował Saramonowicza. „Księża tworzyli tam siatkę pedofilską”

Od 2014 roku samoloty NATO w dwóch bazach

Myśliwce uczestniczące w natowskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii stacjonują w bazie w litewskich Szawłach. Teraz w ramach Baltic Air Policing dyżurują tam Węgrzy z myśliwcami JAS-39.

d4jssur

Po aneksji Krymu przez Rosję siły sojuszu wzmocniono. To dlatego Węgrów wspierają teraz także Hiszpanie z F-16 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon, którzy korzystają wspólnie z estońskiej bazy Amari.

Misja lotnictwa NATO w krajach bałtyckich trwa od 15 lat. Trzy kraje bałtyckie nie mają bowiem swoich myśliwców, które mogłyby zagwarantować ochronę przestrzeni powietrznej.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jssur

Podziel się opinią

Share

d4jssur

d4jssur
Więcej tematów