Dziewczyny z Lubelszczyzny idą do szkół górniczych
Technika górnicze należą do nielicznych szkół zawodowych, które nie muszą się martwić, że we wrześniu ich klasy będą świeciły pustkami. Nabór udaje im się utrzymać na stałym poziomie, a nawet go zwiększyć. W tym roku, po raz pierwszy od ich powstania, mury jednego z technikum przekroczą dziewczęta.
14.07.2010 | aktual.: 15.07.2010 10:28
Klasy kształcące w zawodach związanych z górnictwem mają na Lubelszczyźnie dwie placówki. Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim (kształci w kierunku technik górnictwa podziemnego, technik mechanik ze specjalnością maszyny i urządzenia górnicze oraz górnik eksploatacji podziemnej), a Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej techników górnictwa podziemnego oraz techników obróbki kopalin stałych.
- Nie mamy problemu z niżem demograficznym - informuje Arkadiusz Marucha, dyrektor ZSG w Łęcznej. - W naszej szkole ilość przyjętych uczniów nie maleje, lecz wzrasta. W tym roku utworzyliśmy klasę kształcącą w nowym zawodzie - technik obróbki kopalin
stałych. Osoby, które go ukończą, mogą pracować w kopalni, ale nie pod ziemią, tylko na powierzchni.
Wprawdzie w czasie pierwszego naboru pozostało jeszcze trochę wolnych miejsc, ale dyrekcja ma nadzieję, że do końca wakacji znajdą się jeszcze tacy, którzy będą się chcieli kształcić w tym kierunku.
- Do tej klasy przyjmujemy również dziewczyny - mówi dyrektor. - W tej chwili na liście są trzy.
ZSG w Łęcznej ani szkoła w Ostrowie Lubelskim nie miały kłopotów z naborem do klas kształcących przyszłych techników górnictwa podziemnego.
- Bogdanka to najlepsza w Polsce kopalnia - nie ma wątpliwości Ryszard Smerdel, dyr. ZS w Ostrowie. - W planach ma wzrost zatrudnienia. Dlatego młodzież chętnie podejmuje naukę w naszych szkołach.
Ciekawe klasy
Kilka lat temu w ogólniakach rozpoczął się bum na klasy, w których młodzież oprócz matury mogła zdobyć podstawową wiedzę np. o pracy w policji. W tym roku w większości z nich zostały jeszcze wolne miejsca. Np. w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie (klasa wojskowa, strażacka, policyjna, z podstawami ratownictwa medycznego), XIV LO Lublin (wojskowa, fotograficzna, taneczna, turystyczna), XVIII LO Lublin (policyjna, ratownicza, medialna).