PolskaDziesiąta rocznica zamachu na wyspie Utoya. Anders Breivik chce sprzedać prawa do filmu i książki

Dziesiąta rocznica zamachu na wyspie Utoya. Anders Breivik chce sprzedać prawa do filmu i książki

W Oslo oraz na wyspie Utoya odbywają się uroczystości związane z obchodami rocznicy jednej z największych tragedii w historii Norwegii. Przed dziesięcioma laty Andres Breivik zdetonował bomby w rządowej dzielnicy Oslo, a później otworzył ogień do młodzieży zgromadzonej na wyspie Utoya. Zginęło 77 osób.

Dziesiąta rocznica zamachu terrorystycznego Andersa Breivika na wyspie Utoya
Dziesiąta rocznica zamachu terrorystycznego Andersa Breivika na wyspie Utoya
Źródło zdjęć: © PAP
oprac. MDR

22.07.2021 14:57

22 lipca 2011 roku prawicowy ekstremista Andres Breivik dokonał zamachów terrorystycznych w centrum Oslo i na wyspie Utoya. Mężczyzna zdetonował bomby w norweskiej stolicy, po czym udał się na wyspę Utoya, gdzie dokonał masakry na uczestnikach obozu młodzieżówki Partii Pracy. Zbrodniarz zabił 77 osób.

Breivik za swoje czyny został skazany na 21 lat więzienia z możliwością przedłużenia kary na czas nieokreślony. Zamachy uzasadniał polityką Partii Pracy, która jego zdaniem charakteryzowała się zbytnią otwartością na imigrantów i prowadziła do wytworzenia w Norwegii społeczeństwa multikulturowego.

Ocalała: Rasizm ma się dobrze

Podczas uroczystości upamiętniających ofiary zbrodniarza, głos zabrała ocalała z masakry Astrid Eide Hoem, która pełni obecnie funkcję szefowej młodzieżówki Partii Pracy. - Rasizm i prawicowy ekstremizm są wciąż żywe i mają się dobrze pośród nas - mówiła. Podkreśliła, że nietolerancja i nienawiść gnieżdżą się w internecie w wielu domach znanych osobistości. - Teraz raz na zawsze musimy powiedzieć, że nie akceptujemy rasizmu, że nie akceptujemy nienawiści - wzywała Hoem.

Obecna premier Norwegii Erna Solberg mówiła zaś, że społeczeństwo norweskie musi umacniać się przeciwko nietolerancji i mowie nienawiści. Zapewniała, że państwo wyciągnęło bolesną lekcję z tragicznych wydarzeń sprzed dekady i jest dziś dużo lepiej przygotowane do zwalczania wszelkich form ekstremizmu. - Nie wolno pozostawiać nienawiści bez odpowiedzi - mówiła.

W uroczystościach wezmą również obecny sekretarz generalny NATO, a ówczesny premier Norwegii Jens Stoltenberg oraz król Norwegii Herald V.

Anders Breivik chce sprzedać prawa do filmu i książki

Jak donosi rmf24.pl Breivik w 10 lat po zamachu chce sprzedać prawa do publikacji książki i filmu. Oczekuje za nie ośmiu milionów euro. W tej sprawie miał się skontaktować już z 20 filmowcami.

Źródło artykułu:PAP
norwegiautoyaandres breivik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)