"Dziennikarze źle relacjonują seksaferę"
Rada Etyki Mediów oceniła, że dziennikarze, relacjonując tzw. seksaferę, naruszyli Kartę Etyczną Mediów. "Dziennikarze głównych mediów opiniotwórczych dali się wciągnąć w rozgrywkę polityczną, zamiast poprzestać na informowaniu o przebiegu prokuratorskiego śledztwa - głosi oświadczenie REM.
12.12.2006 | aktual.: 12.12.2006 20:10
REM uważa, że po artykule "GW" pt. "Praca za seks w Samoobronie" nastąpiła eskalacja publikacji zawierających sensacyjne szczegóły, często słabo udokumentowane, wywołujące w opinii publicznej zamęt.
Oświadczenie dotyczy sprawy medialnej, jaka powstała po tym artykule. W naszym przekonaniu media źle odnoszą się do tej sprawy. Powiększają codziennie szum, zamęt, zgorszenie itd. Prokuratura bada sprawę i trzeba poczekać, aż ją zbada - powiedziała szefową REM Magdalenę Bajer.
Zdaniem Bajer, artykuł GW wywołał całą lawinę informacji, komentarzy, dyskusji, różnych wystąpień, które wywołują straszny zamęt, poruszają opinię publiczną sprawą, która w istocie chyba nabrała takich rozmiarów w skutek właśnie tego, że media tak ją traktują - podkreśliła.
Powinnością dziennikarzy jest kontrolowanie władzy w imieniu społeczeństwa i ujawnianie zła popełnianego przez polityków. Takim złem jest na pewno molestowanie seksualne, zwłaszcza szantaż wobec podwładnych - czytamy w oświadczeniu REM.
Zdaniem Bajer, doszło do karygodnego upublicznienia danych osoby prywatnej w publikacji "GW" na temat Honoraty Jędrzejczak, którą, według gazety, łączyły intymne stosunki z posłem Waldemarem Borczykiem. Honorota jest siostrą Magdaleny Jędrzejczak, która broniła posła Stanisława Łyżwińskiego przed zarzutami o wykorzystywanie seksualne pracownic biura poselskiego.
Osobie prywatnej wolno robić co chce, jeśli nie wchodzi w kolizję z prawem. I tego nie wolno ujawniać. To jest oczywiste. Możemy o tym sądzić co chcemy, jak ona się zachowuje, natomiast to nie obchodzi opinię publiczną, jeśli to jest osoba prywatna - podkreśliła Bajer.
Jak dodała, dziennikarze powinni spokojnie czekać i informować opinię publiczną o przebiegu śledztwa, jeśli jest w tym śledztwie coś nowego, a nie kreować codziennie nowych bohaterów.
REM uważa, że wszystko to narusza zapisaną w Karcie Etycznej Mediów zasadę kierowania się przede wszystkim dobrem odbiorcy. Dobru temu szkodzi również zaprzątanie czytelników, widzów i słuchaczy, w tym młodzieży, niesmacznymi i gorszącymi informacjami o zachowaniach wykreowanych przez media bohaterów afery.