Dziennikarze, naukowcy i doradcy podatkowi do lustracji
Senat nie zgodził się na wykreślenie dziennikarzy z katalogu osób lustrowanych, co proponowała senacka komisja praw człowieka i praworządności. Senatorowie głosowali nad poprawkami do prezydenckiej nowelizacji ustawy lustracyjnej.
08.02.2007 20:00
Senat zdecydował, że obowiązkiem lustracji będą objęci także niektórzy pracownicy Narodowego Banku Polskiego. Ponadto zadecydowano, że oświadczenia lustracyjne będą składać członkowie zarządów organizacji młodzieżowych i stowarzyszeń.
Senatorowie nie zgodzili się również na wykreślenie z katalogu osób lustrowanych pracowników naukowych i doradców podatkowych. Nie przyjęli też innej poprawki, według której w publikowanym przez IPN katalogu współpracowników służb specjalnych PRL umieszczano by osoby zarejestrowane, a nie traktowane jako współpracownicy.
Senatorowie zgodzili się natomiast na zapis, który przywraca 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych.
Senatorowie zadecydowali natomiast, że tak zwane dane wrażliwe osób publicznych nie będą ujawniane. Chodzi o informacje dotyczące stanu zdrowia, pochodzenia etnicznego, wyznania i preferencji seksualnych.
Senat zmienił sposób wybierania członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Sejm chciał, aby do 11-osobowego Kolegium 9 członków wskazywał Sejm, a dwóch prezydent. Senacka większość zadecydowała, że siedmiu członków Kolegium IPN będzie rekomendował Sejm, a po dwóch Senat i prezydent.
Senat nie przyjął wniosku Piotra Andrzejewskiego z PiS o odrzucenie prezydenckiej ustawy lustracyjnej w całości. Jeszcze przed głosowaniem przewodniczący komisji Zbigniew Romaszewski przypomniał senatorom, czym grozi odrzucenie ustawy. Przewodniczący podkreślił, że będzie oznaczało to, iż w życie wejdzie ustawa w wersji sejmowej ze wszystkimi jej - jak zaznaczył - niedomaganiami i niedostosowaniem do systemu prawa polskiego.
Zgłoszona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i uchwalona pod koniec stycznia nowelizacja, dotyczy uchwalonej w październiku 2006 ustawy zmieniającej zasady lustracji. Ma ona wejść w życie 1 marca.
Według październikowej regulacji, badane przez Rzecznika Interesu Publicznego i Sąd Lustracyjny oświadczenia osób publicznych miały zostać zastąpione zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów tajnych służb PRL, które dana osoba mogłaby zaskarżać w procedurze cywilnej. Ustawa zakładała pełne ujawnienie zapisów tajnych służb PRL o ich osobowych źródłach informacji oraz rozszerzała dostęp do teczek.
Podpisując w listopadzie 2006 r. tę ustawę, prezydent Lech Kaczyński zapowiedział jej zmianę. Prezydencka nowelizacja przywraca oświadczenia lustracyjne, które badałby nowy pion lustracyjny IPN w procedurze karnej. Ich prawdziwość stwierdzałyby sądy okręgowe na wniosek Biura Lustracyjnego IPN. Nowela przywraca 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych dla "kłamców lustracyjnych".