Trwa ładowanie...
d163q6r

Dziennikarz TVP Info przeprosił Joachima Brudzińskiego za "odwal się pan"

Minister Brudziński potępił "sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Nie spodobało się to Adrianowi Klarenbachowi, dziennikarzowi TVP Info. Napisał obraźliwy tweet. Potem przeprosił, ale w osobliwy sposób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adrian Klarenbach, dziennikarz TVP Info
Adrian Klarenbach, dziennikarz TVP Info (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d163q6r

"Ja szczerze, tak od serca.Tradycja dla mnie rzecz święta. Ale widzę, że politykę ktoś mi idzie uprawiać. A na to się nie godzę. Panie Brudziński, przepraszam za zwrot '....się Pan', bo widzę, że mi tu tałatajstwo biznes polityczny idzie robić" (pisownia oryginalna - red.) - przeprosił późno w nocy na Twitterze Adrian Klarenbach. Była to reakcja na niektóre komentarze internautów.

Minister zbulwersowany

Poszło o wpis Joachima Brudzińskiego, w którym minister spraw wewnętrznych skrytykował "sąd nad Judaszem" w Pruchniku.

d163q6r

"Kościół w Polsce w czasach niemieckiej okupacji i niemieckiego nazistowskiego barbarzyństwa, często heroicznie, tak jak wielu Polaków, ratował życie swoich żydowskich braci. Takimi 'akcjami' jak w Pruchniku zaciera się piękne świadectwo rodziny Ulmów" - czytamy na Twitterze szefa MSWiA.

"Odwal się pan od tradycji"

Wpis ten nie przypadł do gustu Adrianowi Klarenbachowi, prowadzącemu m.in. program "Minęła dwudziesta" w TVP Info. Postanowił wystąpić w obronie "tradycji".

d163q6r

"Nie znam tradycji zachodniopomorskiej, ale Panie Brudzinski odwal się Pan od podkarpackiej. Judasz był żydem, chyba że chcesz Pan zmieniać historię. Strażacy nie mają wątpilowości, a u Pana tokwe skąd?" (pisownia oryginalna - red.) - napisał dziennikarz wieczorem na Twitterze.

Kontrowersyjna tradycja

W Wielki Piątek w miasteczku Pruchnik na Podkarpaciu wznowiono kontrowersyjny zwyczaj, znany od XVIII wieku. Przed kościołem odbył się "sąd nad Judaszem".

d163q6r

Kukła z pejsami, brodą i jarmułką na głowie otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało ilości srebrników, które Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa. W tym roku doliczono jeszcze 5 "za to, że chcą odszkodowań od Polski". To odniesienie do odszkodowań za mienie utracone podczas drugiej wojny światowej, których domagają się Żydzi w USA.

W biciu kukły uczestniczyły dzieci zachęcane do tego przez dorosłych. "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeczki.

Wydarzenie to potępił zarówno polski Episkopat, jak i Światowy Kongres Żydów.

d163q6r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d163q6r

Podziel się opinią

Share

d163q6r

d163q6r
Więcej tematów