Trwa ładowanie...

Dzień wagarowicza 2024. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od nauki?

Dzień wagarowicza jest nieformalną tradycją, znaną w Polsce oraz w niektórych regionach Litwy. "Święto" to ma stałą datę - jego termin związany jest z pierwszym dniem wiosny. Kiedy wypada Dzień wagarowicza 2024?

Kiedy jest Dzień wagarowicza 2024?Kiedy jest Dzień wagarowicza 2024?Źródło: Pexels
d27sekv
d27sekv

Dzień wagarowicza wypada w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny. Ta ma stały termin i każdego roku jest obchodzona 21 marca. W 2024 roku będzie to czwartek.

Dzień wagarowicza. Jak rozpoczęła się ta tradycja?

Pochodzenie zwyczaju opuszczania lekcji w pierwszym dniu wiosny nie jest do końca znane. W Polsce tradycja ta zyskała na popularności w latach 80. oraz 90. XX wieku, głównie wśród starszych uczniów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kierowca volksvagena przesadził. Dzieci były już na przejściu

Ze względu na skalę zjawiska, w wielu szkołach zaczęto organizować zajęcia oraz okolicznościowe wydarzenia, których celem miało być zniechęcenie dzieci i młodzieży do opuszczania szkolnych murów. Do najpopularniejszych zwyczajów tego dnia należy topienie Marzanny, a także organizowanie gier miejskich i konkursów sportowych dla najmłodszych.

d27sekv

Dzień wagarowicza. Czy to dzień wolny od szkoły?

Mimo że obecnie tradycja opuszczania lekcji w pierwszym dniu wiosny nieco traci na popularności, wielu uczniom Dzień wagarowicza wciąż kojarzy się z czasem wolnym od nauki. Nieoficjalne święto nie jest jednak dniem wolnym, co oznacza, że uczniowie 21 marca powinni pojawić się w szkołach. Ucieczka z zajęć może bowiem skutkować tymi samymi konsekwencjami, co opuszczenie lekcji w każdym innym dniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27sekv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27sekv
Więcej tematów