PolskaDzień rodzicielstwa zastępczego

Dzień rodzicielstwa zastępczego

Dziś obchodzimy dzień rodzicielstwa zastępczego. Sejm ustanowił ten dzień uznając potrzebę poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych. Posłowie mają nadzieję, że będzie to też okazją do promocji idei rodzicielstwa zastępczego.

30.05.2006 | aktual.: 30.05.2006 12:25

Przeczytaj także: Reportaż Wirtualnej Polski na ten temat

W Polsce jest kilkanaście tysięcy dzieci, które nie mogą trafić do adopcji ponieważ ich rodzice nie zgadzaja się na to, chociaż sami nie spełniają swoich rodzicielskiech obowiązków.

Elżbieta Podczaska, szefowa warszawskiego publicznego ośrodka adopcyjnego powiedziała, że dla tych dzieci - w większości mieszkańców dużych domów dziecka - rodzina zastępcza byłaby jedyną szansą na normalne życie i budowanie wzorców prawidłowych relacji rodzinnych. Niestety coraz mniej rodzin jest gotowych podjąć się utworzenia zawodowej rodziny zastępczej.

Sądy często powierzają dzieci opiece krewnych. Jeżeli jednak dziecko nie zostało osierocone, ale było zaniedbywane przez naturalnych rodziców, wtedy spokrewniona rodzina zastępcza się nie sprawdza, gdyż nie izoluje od patologii - podkreśla Aneta Kępka, z warszawskiego biura polityki spolecznej. W efekcie dzieci ze spokrewnionych rodzin zastępczych często i tak trafiają do domu dziecka.

Specjaliści podkreślają, że nie żadne formy placówek, ale dobra rodzina zastępcza jest najlepsza dla dziecka pozbawionego opieki rodziców. Elżbieta Podczaska z wieloletniego doświadczenia wie, że trzeba jednak wielkiej ostrożności, bo bywa, że tworzenie rodziny dla skrzywdzonego dziecka kończy się porażką. Zastępczy rodzice nie radzą sobie z różnych powodów, często przyczyną są problemy emocjonalne skrzywdzonego dziecka. Jak mówi Elżbieta Podczaska - najbardziej traumatyczne są przypadki, gdy rodzice zastępczy wycofują się z opieki nad dzieckiem, kiedy przybywa obowiązków - na przykład gdy dziecko pójdzie do szkoły.

Rodziny, które chciałyby przyjąć do siebie dziecko przechodzą odpowiednie szkolenie, podczas którego mają szansę przekonać się czy będą w stanie sprostać trudnemu wyzwaniu.

Rodzice zastępczy otrzymują pieniądze na utrzymanie dziecka, a w niektórych przypadkach także wynagrodzenie za pracę.

Wszelkich informacji osobom, które chciałyby utworzyć rodzinę zastępczą udzielają powiatowe centra pomocy rodzinie i lokalne ośrodki opiekuńczo - adopcyjne. W Warszawie działa bezpłatna infolinia 0800-88-99-88. O tworzeniu rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka można także przeczytać w internecie pod adresem www.dajimprzyszlosc.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)