ŚwiatDzień przed nami

Dzień przed nami

Polska

08.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Senat będzie głosował nad nowelizacją samorządowej ordynacji wyborczej. Głosowanie miało się odbyć w czwartek, jednak kilku senatorów zgłosiło poprawki, którymi musi zająć się komisja. Senator Mieczysław Janowski z Bloku Senat 2001 zaproponował m.in., by zasada, że wybory samorządowe odbywają się na wiosnę, obowiązywała od następnej kadencji samorządów, a nie już od tego roku. Według Janowskiego, obecna kadencja samorządu nie powinna zostać skrócona i powinna potrwać do jesieni. Senator podkreślił, że dałoby to czas na przygotowanie zmian związanych z wprowadzeniem bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nad takim projektem ustawy trwają obecnie prace w Sejmie. Inny senator Bloku Andrzej Wielowieyski złożył poprawki zmierzające do wykreślenia z nowelizacji przepisów o zmniejszeniu liczby radnych.


Na piątek zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej PKN Orlen. W czasie poprzedniego posiedzenia rady w grudniu ubiegłego roku padł wniosek o odwołanie prezesa spółki Andrzeja Modrzejewskiego i wiceprezesa Jarosława Tyca, który objął to stanowisko z rekomendacji Skarbu Państwa. Wniosek o zmianę składu zarządu PKN Orlen przepadł ostatecznie w głosowaniu. Podczas czwartkowego posiedzenia ma rozegrać się "batalia" o zarządzanie spółką. Minister skarbu Wiesław Kaczmarek wielokrotnie zapowiadał, że nie widzi możliwości współpracy z Modrzejewskim. Modrzejewski ma poparcie zarządu spółki. Sam minister nie jest w stanie przeprowadzić zmian w zarządzie. Ministerstwo Skarbu dysponuje bowiem tylko nieco ponad 28% akcji spółki. Prawie tyle samo ma zarząd. Wszystko więc zależy od pozostałych akcjonariuszy.


Według nieoficjalnych informacji Gazety Wyborczej, w piątek ma dojść do konfrontacji prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego z aresztowanym byłym prezesem PZU Życie Grzegorzem Wieczerzakiem. Według gazety, Wieczerzak - podczas jednego z ostatnich przesłuchań - ujawnił, że otrzymał od Modrzejewskiego poufną informację dotyczącą spółki. Wykorzystując ją Wieczerzak mógł zarobić na handlu akcjami Orlenu. Wersję tę pośrednio potwierdza szef Prokuratury Okręgowej w Warszawie Jerzy Labuda. Były prezes PZU Życie aresztowany został w ubiegłym roku pod zarzutem działania na wielką szkodę kierowanej przez siebie spółki. Wieczerzak przez zaprzyjaźnione firmy wyprowadzał setki milionów złotych. Udzielał im pożyczek, zamawiał usługi reklamowe i poligraficzne, przepłacając wielokrotnie ich wartość. Przed kilkoma dniami Wieczerzakowi przedłużono o kolejne cztery miesiące areszt tymczasowy.


Przed radomskim sądem rejonowym będzie kontynuowany proces przeciwko czterem byłym funkcjonariuszom MO, SB i służby więziennej, oskarżonym w związku z wydarzeniami robotniczego protestu w 1976 r. w Radomiu. Oskarżonymi są: komendant wojewódzki MO Marian M., naczelnik wydziału śledczego milicji Kazimierz R., szef SB Tadeusz Sz. i naczelnik aresztu śledczego Józef S. Prokuratura zarzuca im bezprawne pozbawienie wolności 58 osób, zatrzymanych po wystąpieniach robotniczych, połączone ze szczególnym udręczeniem.


Andrzej Lepper ma stanąć w piątek przed Sądem Rejonowym w Elblągu w sprawie znieważenia naczelnych organów państwa. Adwokat Róża Żarska spodziewa się ogłoszenia wyroku. Samoobrona zaplanowała pikietę sądu. Prokuratura Rejonowa w Elblągu zarzuciła Lepperowi, że w styczniu 1999 r. znieważył naczelne organy państwa podczas blokady drogi w Nowym Dworze Gdańskim. Lepper miał nazwa poprzedni rząd rządem zdrady narodowej.


Ostatnich świadków oraz biegłych psychologów i psychiatrów ma przesłuchać białostocki sąd w procesie nauczycielki z Czarnej Białostockiej, oskarżonej o zabójstwo 11-letniego chłopca, z którego ojcem była przez kilka lat związana. Na początku procesu 39-letnia kobieta przyznała się do zabójstwa Piotra. Do zbrodni doszło w kwietniu ubiegłego roku w gabinecie lekarskim podstawówki w Czarnej Białostockiej. Chłopiec zmarł z wykrwawienia zanim przyjechało pogotowie. Według prokuratury, kobieta zadała dziecku ponad 30 ciosów nożem.


Sąd Apelacyjny w Białymstoku będzie kontynuować postępowanie odwoławcze w sprawie domniemanego szefa gangu wołomińskiego Henryka Niewiadomskiego, pseudonim "Dziad", i kilkunastu osób oskarżonych o szereg poważnych przestępstw. W pierwszej instancji Niewiadomski został skazany na 7 lat więzienia i 40 tys. zł grzywny. Prokurator domaga się zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania lub surowszego wyroku; obrońca - uniewinnienia lub zwrotu sprawy sądowi pierwszej instancji.


120 absolwentów Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie otrzyma promocje i mianowanie na stopień młodszego chorążego. Aktu promocji absolwentów, w tym 19 kobiet, w imieniu komendanta głównego straży granicznej, dokona jego zastępca płk Marian Kasiński.

Świat

W Salt Lake City rozpoczynają się 19. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Weźmie w nich udział rekordowa liczba 3500 zawodników, którzy przez dwa tygodnie walczyć będą o medale olimpijskie w 78 konkurencjach. Polska reprezentacja liczy 28 zawodników. Organizatorzy spodziewają się, że olimpiadę obejrzy w telewizji oraz w Internecie ponad 2,5 mld osób na wszystkich kontynentach. W igrzyskach wystartują reprezentanci 89 państw. Oficjalną maskotką olimpiady jest kojot Cooper.


Z dwudniową wizytą do Pakistanu przybędzie premier tymczasowego rządu Afganistanu Hamid Karzai. Będzie to pierwsza wizyta szefa afgańskiego rządu w Islamabadzie od czasu obalenia reżimu talibów w Kabulu i zaprzysiężenia tam rządu tymczasowego. Według rzecznika pakistańskiego MSZ Aziza Ahmeda Khana, tematem rozmów Hamida Karzaia z władzami w Islamabadzie będzie dalszy przebieg współpracy obydwu państw. Komentujący zapowiedź wizyty obserwatorzy przypominają, że Pakistan wspierał reżim talibów w Afganistanie aż do czasu zamachów terrorystycznych na Stany Zjednoczone we wrześniu zeszłego roku. Po tych wydarzeniach Islamabad zmienił front pomagając Amerykanom w obaleniu rządu talibów w Kabulu. Po wizycie w Pakistanie premier Afganistanu Hamid Karzai odwiedzi Abu Dabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie spotka się z głową tamtejszego państwa szejkiem Mohammadem bin Zajedem An-Nahyanem. Głównym celem wizyty Karzaia w Emiratach będą rozmowy na temat pomocy, jaką Abu Dabi chce przekazać Afganistanowi w ramach
programu odbudowy gospodarczej tego zniszczonego wojną kraju. Emiraty Arabskie zadeklarowały na ten cel 36 mln dolarów. Ocenia się, że w kraju nad Zatoką Perską mieszka obecnie ok. 100 tys. Afgańczyków.


W Madrycie odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej z udziałem Romano Prodiego i Guentera Verheugena. Ministrowie będą dyskutować nad propozycjami finansowymi dla państw - kandydatów. (jask)

dzieńprzednami
Komentarze (0)