ŚwiatDzień przed nami

Dzień przed nami

Polska

Rząd, na wniosek ministra spraw zagranicznych, ma omawiać we wtorek założenia nowej polityki wizowej na Wschodzie. Chodzi o konieczność wprowadzenia wiz dla obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy, do czego jesteśmy zobowiązani regułami Unii Europejskiej. Szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz zapewnił w poniedziałek, że rząd zrobi wszystko, by przyjęty system wydawania wiz ułatwiał, a nie utrudniał przekraczanie granicy z Polską. Cimoszewicz podkreślił, że rząd przychyla się do pomysłu wprowadzenia wizy wielokrotnej, ważnej przez kilka lat. Planowana jest także akcja informacyjna, dzięki której obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy dowiedzą się, że już teraz mogą starać się o uzyskanie takiej wizy. Uzgodnienie harmonogramu wprowadzania wiz jest niezbędne dla zamknięcia kolejnego rozdziału w naszych negocjacjach z Unią Europejską.


Rząd ma przyjąć projekt ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ustawa reguluje kwestie zatrudniania wolontariuszy w administracji publicznej i ich status. Zobowiązuje między innymi instytucje zatrudniającą do wystawienia wolontariuszowi zaświadczenia o współpracy. Ustawa reguluje również sprawę tzw. organizacji pożytku publicznego. Celem ich działalności jest wspomaganie państwa w wypełnianiu niektórych jego funkcji, na przykład w pomocy społecznej. Rada Ministrów ma także przyjąć dokument "Narodowa ochrona zdrowia - strategiczne kierunki działań Ministerstwa Zdrowia w latach 2002-2003".


Premier Leszek Miller spotka się w Warszawie z ministrem ds. europejskich Republiki Francuskiej Pierrem Moscovicim. Głównym tematem rozmowy będą kwestie związane z negocjacjami o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Z Pierrem Moscovicim spotkają się też: przewodniczący sejmowej komisji europejskiej Józef Oleksy, minister do spraw europejskich Danuta Huebner oraz podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Jarosław Pietras.


Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych zajmie się sprawą zatrzymania przez Urząd Ochrony Państwa byłego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Posiedzenie zwołano z inicjatywy przewodniczącego komisji, Zbigniewa Wassermanna, który uznał, że sprawę należy wyjaśnić. Zaproszenie na posiedzenie komisji otrzymał również pełniący obowiązki szefa UOP Zbigniew Siemiątkowski.


Lider Samoobrony Andrzej Lepper jest na wtorek rano wezwany do prokuratury. Prokuratorzy mają mu postawić zarzuty pomówienia pięciu polityków Platformy Obywatelskiej i SLD o łapówkarstwo oraz zarzut znieważenia ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza. Lepperowi można przedstawić tylko te zarzuty, które były wymienione we wniosku o uchylenie immunitetu. Andrzej Lepper od kilku dni zapowiadał, że nie pojawi się we wtorek w prokuraturze, ponieważ - jak tłumaczył - ma ważne, wcześniej umówione spotkanie poza Warszawą.


Przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności sąd okręgowy w Katowicach przesłucha Wiesława Cz., pseudonim "Kastor", jednego z dwóch świadków koronnych w procesie gangu Janusza T., pseudonim "Krakowiak". Obciążające członków grupy "Krakowiaka" zeznania "Kastora" oraz Dariusza J., drugiego świadka koronnego, w dużym stopniu pomogły katowickiej prokuraturze w sformułowaniu aktu oskarżenia przeciwko 34 członkom gangu, od roku zasiadającym na ławie oskarżonych. Prokuratura stawia im najcięższe zarzuty: zabójstw, w tym zabójstwa na zlecenie, handlu bronią i narkotykami, rozbojów i pobić.


Wieczorem w warszawskim kinie "Relax" odbędzie się uroczysta premiera filmu "Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia". Film jest ekranizacją pierwszej części słynnej powieści Tolkiena. Obraz wejdzie na ekrany polskich kin 15 lutego, chociaż w niektórych kinach pierwsze seanse odbędą się już 14 lutego.


We wtorek ostatki - ostatni dzień karnawału. W Środę Popielcową rozpocznie się 40-dniowy Wielki Post. Okres ten stanowi przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.

Świat

Przed ONZ-owskim Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w Byłej Jugosławii rozpocznie się proces Slobodana Miloszevicia. Prokurator generalna trybunału Carla del Ponte oskarża byłego prezydenta Jugosławii o ludobójstwo i zbrodnie wojenne, popełnione podczas wojen w Kosowie, Bośni i Chorwacji. To najważniejszy proces o zbrodnie wojenne od czasów Norymbergi. Miloszević będzie pierwszym szefem państwa, sądzonym przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za czyny popełnione w czasie sprawowania władzy. Haski trybunał obciąża go odpowiedzialnością za dekadę wojen na Bałkanach. Stawia mu także najpoważniejszy zarzut: ludobójstwa - w związku z wojną w Bośni. Według oskarżenia, celem konfliktów wojennych w Kosowie, Bośni i Chorwacji było stworzenie "Wielkiej Serbii", w której znaleźliby się wszyscy Serbowie, żyjący w dawnej Jugosławii.


Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej będą omawiali w Brukseli sytuację wspólnej waluty, euro. Jednym z głównych punktów obrad ma być sprawa deficytu budżetowego w Niemczech.


W Stambule w Turcji rozpocznie się spotkanie przedstawiciel Unii Europejskiej i Organizacji Konferencji Islamskiej. W zamierzeniu organizatorów, dwudniowe forum ma przyczynić się do lepszego wzajemnego zrozumienia kultur - europejskiej i islamskiej. Do Stambułu zaproszono ponad 40 ministrów spraw zagranicznych.


W Hollywood zostaną ogłoszone nominacje do tegorocznych Oscarów - nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Krytycy filmowi są zdania, że w kategorii "najlepszy film" nominacje otrzymają: ekranizacja powieści Tolkiena "Władca pierścieni" w reżyserii Petera Jacksona i "Piękny umysł" Rona Howarda. W tym drugim filmie gra Russell Crowe, który ma duże szanse na Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. W ubiegłym roku zdobył już Oscara - za rolę w filmie "Gladiator". Jedną z faworytek do nagrody za najlepszą rolę kobiecą jest Nicole Kidman - za udział w filmie "Inni", ewentualnie w "Moulin Rouge". Członkowie Akademii Filmowej nominują po 5 kandydatów w 24 kategoriach. Oscary zostaną wręczone 24 marca. (jask)

dzieńprzednami

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)