Trwa ładowanie...

Dzień Ojca 2018, kiedy wypada? W Polsce obchodzimy go 23 czerwca, ale Facebook twierdzi, że jednak "nie"

Kiedy jest Dzień Ojca? W Polsce świętujemy go 23 czerwca. Ale użytkownicy Facebooka otrzymali informacje, że Dzień Ojca obchodzimy 17 czerwca. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Dzień Ojca 2018, kiedy wypada? W Polsce obchodzimy go 23 czerwca, ale Facebook twierdzi, że jednak "nie"Źródło: Fotolia
d1eyw3c
d1eyw3c

Dzień Ojca obchodzony jest różnych dnich na całym świecie. W Hiszpanii, Portugalii i Włoszech jest to 19 marca, a w Danii – 5 czerwca, w Austrii zaś w drugą niedzielę czerwca. Dzień Ojca w USA jest świętem przechodnim. Wypada w trzecią niedzielę miesiąca, czyli właśnie 17 czerwca. Tego dnia świętuja także ojcowie w Wielkiej Brytanii.

Dzień Ojca. Kiedy obchodzimy w Polsce?

W Polsce wypada 23 czerwca, czyli w następną sobotę. Polscy ojcowie po raz pierwszy mogli obchodzić swoje święto w roku 1965. Dlatego część użytkowników Facebooka był nieco zaskoczona tym, że 17 czerwca obchodzony jest Dzień Ojca.

Dzień Ojca - historia

Pomysł na obchodzenie Dnia Taty narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Oczywiście był on zainspirowany znanym i obchodzonym już wcześniej Dniem Matki. W 1910 roku Sonora Smart Dodd z miejscowości Spokane w stanie Washington chciała uhonorować swojego ojca (samotnie wychowującego ją i piątkę rodzeństwa) jednym specjalnym dniem, w którym wręczy mu drobny upominek oraz złoży najserdeczniejsze życzenia.

Pomysł Sonory przypadł do gustu innym mieszkańcom miasteczka i tak zaczęli oni obchodzić własny lokalny Dzień Ojca. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się w całych Stanach Zjednoczonych i od roku 1924 oficjalnie święto to widnieje w amerykańskim kalendarzu.

d1eyw3c

Dzień Ojca na świecie

Choć Dzień Taty jest świętem międzynarodowym, to w poszczególnych krajach przypada on w różne dni. 23 czerwca Dzień Ojca obchodzi się w Polsce, Indiach, Nepalu, Nikaragui oraz Wyspach Pitcairn. W Stanach Zjednoczonych uroczystość ta pierwotnie przypadała na 19. dzień czerwca, ale od roku 1966 obchodzi się go w trzecią niedzielę tego miesiąca. W ten sam sposób Dzień Ojca wyznaczony jest w kilkudziesięciu innych krajach świata, w tym chociażby we Francji, Czechach, Chinach, czy Wielkiej Brytanii. W Niemczech natomiast Dzień Taty utożsamia się z Dniem Mężczyzny, który wypada w kościelne święto Wniebowstąpienia Pańskiego.

Jaki prezent nadaje się na Dzień Ojca?

Z okazji Dnia Ojca wręcza się świętującym drobne upominki. Do najczęstszych prezentów podarowanych z tej okazji zalicza się elementy garderoby (np. krawaty, portfele, koszule itp.), książki, słodycze oraz narzędzia. Coraz częściej prezenty na Dzień Ojca przybierają mniej tradycyjną formę biletów na wydarzenia kulturalne czy sportowe. Osoby dorosłe podarowują także swoim ojcom droższy alkohol, natomiast dzieci przygotowują z tej okazji okolicznościowe laurki i wręczają kwiaty. Oprócz tego w Dzień Ojca składa się najserdeczniejsze życzenia. Mogą one przybrać postać wiadomości sms lub e-mail, a także tradycyjnych wyrazów szacunku wypisanych na ozdobnej kartce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Jacek Żakowski: prezydent nie powinien promować niezdrowego jedzenia

d1eyw3c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eyw3c
Więcej tematów